Fudbaleri Republike Irske i Portugala odigrali su bez golova u Dablinu u utakmici 7. kola A grupe kvalifikacija za Mundijal.

Pred više od 50.000 gledalaca u paklenoj atmosferi Aviva stadiona, Portugalci su se provukli i preuzeli od Srbije prvo mesto grupe, samo zbog bolje gol razlike (primili četiri gola manje).

Portugal je strepeo u samom finišu i kada je ostao sa desetoricom zbog isključenja Pepea (82. minutu), ali se nekako odbranio u velikom pritisku.

Tim epilogom, u nedelju će Srbija morati da pobedi Portugal u Lisabonu kako bi direktno izborila vizu za Svetsko prvenstvo u Kataru.

Naleteli su Kristijano Ronaldo i saigrači na “tvrdo” na Ostrvu i mogu da budu zadovoljni što za Portugal nose bod. Veliki bod koji ih vodi ispred Srbije (16:4, 16:8) i gura više ka planetarnoj smotri.

Nadali smo se da bi Irci mogli da naprave senzaciju u Dablinu, nisu ni bili daleko od toga, ali nisu ni imali snage za završni udarac, iako su svim silama krenuli u samom finišu.

Napadali su kao da njima zavisi ishod od odlaska na Mundijal, “ginuli” i za Srbiju, ali nisu uspeli da slome bivšeg prvaka Evrope.

Od početka meča videli smo žestoku i tvrdu igru domaćina prema velikom protivniku. Svaki duel, kontakt, skok bio je grub za fine tehničare kakvi su Portugalci, u čemu se nisu snalazi.

Osim jednog udarca sa boka Andrea Silve, favorit nije imao nijednu priliku u prvom delu, toliko da su Irci bili opasniji.

Pretili su iz serije prekida i kornera, brojnih kontri, ali realizacija i golman Rui Patrisio su bili rampa domaćinu.

U nastavku smo gledali slična dešavanja, s tim da je Portugal bio odvažniji, pa je tako Ronaldo propustio šansu utakmice u 66. minutu kada je tukao glavom pored stative, nešto što uglavnom pogađa.

Imali su i Irci preko Ende Stivensa veliku šansu, slabo je šutirao sa samo pet metara, potom je usledio pritisak…

Međutim, gosti su se odbranili i bez Pepea u finišu, koji će propustiti “finale” sa Srbijom.

Možda je tako i najbolje, da “Orlovi” odu na Luž sa ciljem da napadnu pobedu i bez kalkulacija.

Pa neka bolji overi vizu sa planetarnu smotru.