Prihodi od indirektnih poreza u sedam mjeseci ove godine veći su za 37 miliona maraka od rekordno prikupljenih prihoda u godini prije pandemije, na šta su, kako ističu stručnjaci, najviše uticali povećana potrošnja, oporavak privrede i turizma, ali i rast cijena. Stanovnicima Srpske 2021. je godina poskupljenja.

Prihodi od indirektnih poreza u sedam mjeseci ove godine iznosili su četiri milijarde i 595 miliona maraka i veći su 11,52 odsto u odnosu na isti period prošle godine, saopšteno je iz Uprave za indirektno oporezivanje BiH. I dok rast potrošnje i cijena puni zajedničku kasu BiH građani Srpske kažu da poskupljenja sve teže podnose.

”Užas, sve je skupo, poskupljuje, nekad neprimjetno pola marke, marka, 20 feninga, ali ne vidim razlog da to toliko poskupljuje, ne znam zašto. Evo na pijaci sam sad bila proći se ne može koliko je sve skupo, voće, povrće, mlijeko hljeb. Hajde što je skupo luksuzno auto naočare ali zašto obične stvari, pogotovo nama penzionerima koji imamo minimalne penzije”, kaže jedna Banalučanka.

Na rast prihoda od indirektnih poreza najviše su uticala konstantna poskupljenja, ocjenjuju ekonomisti.

“Ako znamo da je ukupan budžet 4,5 milijarde maraka onda je to vrlo mali iznos. S druge strane, inflacija koju imamo na svim stranama od stanogradnje do prehrane je značajno doprinijela tom povećanju PDV-a”, ocijenio je ekonomista Zoran Pavlović.

On je naveo da treba znati da svako povećanje cijene samog proizvoda i usluga izaziva i povećanje apsolutnog iznosa PDV-a tih 17 odsto.

“Ne treba se hvaliti povećanjem PDV-a to je prosto posljedica činjenica da imamo dijasporu koja više troši, da imamo poskupljenje i da je taj iznos relativno mali ili gotovo beznačajan u odnosu na ukupna sredstva koja se prikupe”, rekao je Pavlović.

Podaci Uprave za indiretno oporezivanje pokazuju da raspodjelom prihoda Srpskoj pripada jedna milijarda i 120 miliona maraka. Taj iznos se mijenja u zavisnosti od ukupnog PDV-a, a izračunava se na osnovu mjesta potrošnje, a ne mjesta uplate PDV obveznika.