Kristijan Šmit, kojeg Republika Srpska ne priznaje za visokog predstavnika pozdravio je napore domaćih političkih aktera da nakon njegovog poziva usvoje neophodne izmjene Izbornog zakona, kako bi se osigurao integritet izbora u oktobru ove godine.

“Politički akteri treba da izbjegavaju povezivanje tehničkih mjera izbornog integriteta s implementacijom ključnih sudskih presuda, koje se moraju provesti, ali zahtijevaju široke konsultacije i podršku. Ako se sveobuhvatna i održiva rješenja za ova ključna ustavna pitanja ne mogu postići u kratkom vremenu koje je na raspolaganju prije donošenja odluke o evropskim integracijama, onda bi se Izborni zakon trebao izmijeniti tako da obuhvati druga pitanja, kao što su uvođenje tehnologija koje uključuju elektronsko brojanje glasačkih listića i prenos rezultata, ili kvalifikacije i integritet članova biračkih odbora i pravila koja garantuju pravično natjecanje na izborima”, navedeno je iz OHR-a.

U suštini, Šmit smatra da tehničke izmjene Izbornog zakona ne treba vezati za ustavne promjene, odnosno implementaciju presude Sejdić-Finci. Takođe, ukoliko se nema vremena za dogovor oko izmjena Izbornog zakona, da treba uvesti nove tehnologije u izborni proces, pa onda raditi na ostalom.

Iz OHR-a navode da je primarni cilj vratiti povjerenje birača u izborni proces, te da usvojene reforme ne bi trebale biti usmjerene ka širenju uticaja političkih partija već bi trebale osnažiti birače i dati im mogućnost da biraju kandidate unutar izbornog procesa u koji imaju povjerenje.

“Povećanje izbornog praga ne bi trebalo da utječe na mogućnost predstavljanja malobrojnijih konstitutivnih Naroda”, naveli su iz OHR-a.