Francuska inicijativa o stvaranju Evropske političke zajednice ne predstavlja ništa drugo do pokušaj da se zemlje Balkana i istočne Evrope, koje nisu članice EU, pokušaju održati van granica ruskog uticaja.

To za Srpskainfo tvrde stručnjaci za geopolitiku i iskusne diplomate. Oni ističu da uprkos obećanjima o tobožnjem “nastavku evropskog puta”, koje je u regiju ovih dana donio predsjednik Evropskog savjeta, Šarl Mišel, BiH nikad nije bila dalje od Brisela.

Naime, naš portal je prije desetak dana već objavio da ideja francuskog predsjednika Emanuela Makrona o stvaranju Evropske političke zajednice, koja bi okupljala zemlje koje “dijele evropske vrijednosti, a nisu članice EU”, prema brojnim mišljenjima, predstavlja pokušaj pravljenja zamjene za članstvo.

Nemoćna EU
Nakon što je predsjednik Evropskog savjeta o istoj ideji prije par dana pričao sa članovima Predsjedništva BiH, a dan ranije i s predsjednikom Srbije, Aleksandrom Vučićem, sagovornici Srpskainfo smatraju da je sada sve jasnije da francuska inicijativa, zapravo, predstavlja pokušaj da se Balkan i istočna Evropa “otrgnu” od Rusije.

– Novi Makronov koncept govori jedino o tome da EU nema sposobnosti, kao ni snage i moći da bilo šta pametnije osmisli kako bi spriječila buduće prekomponovanje snaga u svijetu. Rat koji se vodi u Ukrajini samo je dodatno oslabio EU i pitanje je šta će se s njom dalje događati i kakva joj je sudbina – kaže za Srpskainfo Srđan Perišić, profesor geopolitike.

On ističe da bi u “viziji” francuskog predsjednika o evropskoj političkoj zajednici tamo trebalo da se nađu BiH, Srbija, Sjeverna Makedonija, Albanija, tzv. Kosovo, Ukrajina, Moldavija…

– Odnosno, to su sve zemlje koje SAD, Velika Britanija i EU pokušavaju da odvoje od ruskog uticaja, ali ne pada im na pamet da im daju članstvo u Uniji. Makron je savršeno svjestan slabosti EU i još u vrijeme kad je postajao predsjednik Francuske govorio je o tome da nema daljeg proširenja. Sada je svjestan toga da će događaji u Ukrajini dodatno oslabiti EU, pa želi da ovaj prostor, koji tamo i ovako ne može da uđe, Zapad kontroliše nekim mehanizmima kako bi spriječio njegovo približavanje Rusiji – smatra Perišić.

Kontrola prostora
Zaključuje da je francuska inicijativa “klasična geopolitička ideja”, koja, prema njegovom mišljenju, ne donosi bilo kakvu korist zemljama kojima je ponuđena.

– Mi ćemo i dalje biti prostor s kojeg se ljudi iseljavaju, tržište jeftine radne snage, a Zapad će nastaviti da ovdje plasira svoju robu. Kontrola prostora je jedino što mogu da nam ponude. Članstva u EU nema i to je svima jasno. S druge strane, sigurno je da ni EU poslije ovog rata neće izgledati isto. Vidimo šta se dešava s Mađarskom, pa i Poljskom. Varšava ima loše odnose s Briselom i traži savezništvo sa SAD, kao i Velikom Britanijom, koja nije u EU. Nije isključeno da u doglednoj budućnosti vidimo izlaske pojedinih zemalja iz EU, a ne njeno proširivanje – procjenjuje Perišić.

Inače, prilikom nedavnog sastanka sa članovima Predsjedništva BiH, Miloradom Dodikom i Šefikom Džaferovićem, predsjednik Evropskog savjeta Šarl Mišel, između ostalog, rekao je da je u Sarajevo došao kao bi “potvrdio opredjeljenje BiH na putu ka EU”.

– Vrijeme je za jedan novi zamah u smislu EU integracija. Zapravo, cilj nam je da osmislimo proces pristupanja na novi način, koji će donijeti konkretne ekonomske, socijalne i druge benefite u toku procesa pregovaranja. Jednu novu dinamiku proširenja. A tu novu dinamiku proširenja treba pratiti snažnije zagovaranje reformi u svim zemljama regiona. I evo, moram vrlo jasno reći: mi smo išli s prijedlogom da u junu, u okviru Savjeta, razgovaramo na temu jedne geopolitičke zajednice, geopolitičkog formata ili platforme koja, kao što je rečeno vrlo jasno, neće ni na koji način zamijeniti proces EU integracija – rekao je Mišel.

Novi savezi
S druge strane, bivši ambasador BiH u Briselu, Draško Aćimović, podsjeća na to da se još ranije pojavila ideja o stvaranju novih savezništava između pojedinih evropskih država.

– Prije se pričalo o što bližoj saradnji Velike Britanije, Poljske i Ukrajine, a sada se pojavila ideja koju ovih dana regionalnim liderima predstavlja Šarl Mišel. Mislim da oko toga moramo pričekati neko vrijeme, jer smo svjedoci da se mijenja kompletna geostrategija Evrope. Doći će do velikih promjena i do stvaranja novih saveza. EU će, po mom mišljenju, ostati kao nekakav centralni faktor, ali će se stvari podijeliti na više različitih grupa. Pretpostavljam da ćemo mi na Balkanu ostati u okviru Otvorenog Balkana, Berlinskog procesa, koji su, manje-više, jedan identičan projekat i u suštini ne bi nas trebalo nešto posebno zabrinjavati, osim da se posvetimo rješavanju naših unutrašnjih problema – kaže Aćimović za Srpskainfo.

On, između ostalog, smatra da BiH trenutno ne samo da nije ni blizu evropskih integracija, već je voljom njenih političkih vođa, kako ističe, “potpuno ugašena sa evropskog puta”.

– BiH zaista ne postoji u bilo kakvim evropskim planovima. Nema je nigdje i jednostavno se samo održava situacija da ne dođe do nekih konflikata većih dimenzija. Što se tiče evropskog puta, ta priča je s trenutnim vlastima u ovoj zemlji sigurno završena. S nekim drugim ljudima vjerujem da bi se taj proces mogao deblokirati i da bi mogli početi da koristimo novac iz EU fondova u ovim teškim vremenima. To je jedini put. Sve ostalo nas vodi u duboku provaliju, posebno zbog rata u Ukrajini koji će se, po mom mišljenju, dalje proširivati – upozorava Aćimović.