Ne možete gradonačelnika svesti na nivo odbornika, kazao je ovo skupštinskoj većini gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković, danas na sjednici Kolegijuma Skupštine grada, na kojoj se raspravlja o izmjeni poslovnika.
Izmjena poslovnika ograničava nekoliko gradonačelnikovih aktivnosti, a među njima je i ograničavanje replika na sjednicama na dvije replike po trajanju od pet minuta, te uvodnu i završnu riječ od 10 minuta, nakon čega je i nastala rasprava.

“Vi napišite da gradonačelnik ne prisustuje sjednicama”, rekao je on ljutito skupštinskoj većini, te dodao da su gradonačelnika sveli na nivo odbornika.

“Vama sve najbolje, a meni sve najgore”, rekao je on, pišu Nezavisne.

Gradonačelnik bi po novom Poslovniku trebao imati mogućnost da povuče tačku sa dnevnog reda, ali samo prije usvajanja dnevnog reda.

Ukoliko želi to da uradi nakon što se usvoji dnevni red, moraće tražiti odobrenje Skupštine grada. Prema trenutnom Poslovniku gradonačelnik je imao mogućnost bilo kada u toku zasjedanja da povuče bilo koju tačku dnevnog reda, bez obrazloženja.

Predviđene su i izmjene kod priprema sjednica. Naime, materijali koji trebaju biti na dnevnom redu će se morati dostaviti najkasnije do zakazivanja sjednice Kolegijuma.

Izuzetak je moguć samo ako Kolegijum odobri da se naknadno dostavi materijal, ali najkasnije do početka Skupštine grada.
Do sada su se materijali mogli dostaviti i na samoj sjendici Kolegijuma ili kasnije, čak i na samom zasjedanju Skupštine grada.

Gradonačelnik Draško Stanivuković je rekao da se radi o jednokratnom Poslovniku.

“Dosadašnja praksa je važila 30 godina i sada se mijenja. Zašto se to sada radi? , Zašto ne za vrijeme Davidovića i Gavranovića? Ovom se institucija gradonačelnika svodi na nivo odbornika i gradonaclenik se izjednačava sa odbornicima, ja sam postao 32 odbornik”, kazao je Stanivuković.

Predsjednik Skupštine grada Banjaluka Ljubo Ninković je kazao da se ovim izmjenama samo uređuje rad Skupštine grada.

Pojasnio je da ni trenutno nije nigdje propisano da se gradonačelnik mogao neograničen broj puta javljati za riječ, ali da je do sada bila takva praksa i da se Stanivukoviću dozvoljavalo da se na Skupštini javlja za riječ koliko puta je želio.

Predloženim izmjenama Poslovnika predviđeno je da se produži trajanje aktuelnog časa sa 45 minuta na 60 minuta i odbornici bi trebali imati mogućnost da postave tri pitanja u najviše tri minuta, umjesto dosadašnja dva pitanja u dva minuta, piše Capital.

Skraćeni su i rokovi za predaju amandmana, ranije je rok za dostavljanje amandmana bio 48 sati sada je predloženo da to bude 24 časa.