Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je da se Prijedlogom zakona o izmjeni Zakona o objavljivanju zakona i drugih propisa Srpske propisuje da prestaje obaveza da se u republičkom Službenom glasniku objavljuju propisi i drugi akti koje u okviru svoje nadležnosti donosi visoki predstavnik u BiH i poručio da borba Srpske sa OHR-om neće prestati jer Kristijan Šmit nema legalitet Savjeta bezbjednosti UN.

“Mi taj legalitet ne priznajemo, a donijeli smo već odgovarajuće odluke o nepriznavanju Šmita. I da li je normalno da njegove odluke po zakonima koji su na snazi u Srpskoj objavljujemo u Službenom glasniku? Naravno da nije. Ovo je trenutak kada OHR nema legitimitet i kada visoki predstavnik nema legalitet”, rekao je Stevandić, obrazlažući ovu tačku dnevnog reda, koja se na sedmoj posebnoj sjednici Narodne skupštine razmatra po hitnom postupku.

On je naveo da je borba Srpske sa OHR-om velika i dugotrajna, te da je svima poznato da su OHR i Ustavni sud BiH u ranijem periodu bili kreatori brojnih kriza i diskriminacije prema ljudima iz Srpske, ali da je Republika uvijek funkcionisala u optimalnom i zakonskom kapacitetu za razliku od Federacije BiH.

Stevandić je naglasio da će Srpska štititi svoju imovinu, te istakao da visoki predstavnik ne može biti zakonodavac, niti da bez odgovornosti mijenja ustave entiteta, krši Dejtonski sporazum, smjenjuje demokratski izabrane predstavnike i slično.

“Zakone treba da donose legalno izabrani zakonodavni organi. Ovo što danas na posebnoj sjednici radimo, radimo u skladu sa Ustavom, pravom, demokratskim i civilizacijskim principima”, rekao je Stevandić.

On je naveo da je posebna sjednica sazvana u skladu sa odredbama skupštinskog Poslovnika, a uz dosadašnju saglasnost oko 66 narodnih poslanika, što je više od dvije trećine skupštinskog sastava.

Kada je riječ o nedavnom postupku Ustavnog suda BiH da izbriše odredbu u Pravilu ovog suda o odgađanju sjednice ako ne prisustvuju najmanje trojica sudija koje je izabrao Predstavnički dom Parlamenta FBiH i najmanje jedan sudija kojeg je izabrala Narodna skupština, Stevandić je naveo da bi bilo primjereno da Skupština danas u formi zaključaka donese zajednički stav o tome.

On je rekao da i vlast i opozicija moraju naći zajednički jezik o OHR-u i Ustavnom sudu BiH.

“Jer nas na to tjeraju oni koji žele da Srpska nema svoje nadležnosti i bude ogoljena. Pozivam vas da usvojimo predloženi akt i dogovorimo neke zajedničke zaključke koji bi bili odnos Skupštine prema postupku Ustavnog suda BiH”, rekao je Stevandić.

U obrazloženju ove tačke dnevnog reda se navodi da su strane potpisnice Aneksa 10 Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH – BiH, Hrvatska, SR Jugoslavija, Federacija BiH i Republika Srpska, u članu 1 u stavu 2 navedenog aneksa dogovorile da “s obzirom na složenost pitanja sa kojima se suočavaju, strane traže postavljanje visokog predstavnika, koji treba biti imenovan u skladu sa relevantnim rezolucijama Savjeta bezbjednosti UN”.

“A kako bi potpomogao vlastite napore strana, mobilisao i, prema potrebi, koordinisao aktivnosti organizacija i agencija koje su uključene u civilne aspekte mirovnog rješenja, izvršavajući zadatke koji su mu povjereni rezolucijom Savjeta bezbjednosti UN”, navodi se u obrazloženju.

U tom dokumentu se ističe da se Kristijan Šmit ne može smatrati visokim predstavnikom u BiH, budući da nije imenovan u skladu sa članom 1 stav 2 Aneksa 10, te da zbog toga Srpska više neće objavljivati njegove propise i druge akte u Službenom glasniku.

U prijedlogu izmjene navedenog zakona je, između ostalog, propisano da se iz njega brišu odredbe koja propisuju obavezu da se u Službenom glasniku Republike Srpske objavljuju propisi i drugi akti koje u okviru svoje nadležnosti donosi visoki predstavnik u BiH.

“U članu 2 propisano je da zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u Službenom glasniku Republike Srpske”, navodi se obrazloženju navedenog akta.