Gostujući na Pink televiziji, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske dr Nenad Stevandić rekao je da je samostalno donošenje odluka političara iz Republike Srpske izazvalo je reakciju dijela međunarodne zajednice koja je pokušala da unese razdor između Republike Srpske i Srbije stvaranjem podobne opozicije i izazivanjem incidenata koji bi raspirili političke podjele. To nije uspjelo jer Srbija ima lidera koji unaprijed vidi razvoj situacije, a sama Srbija je danas i ekonomski, vojno i geopolitički lider regiona i to je mnogima neprihvatljivo.
On navodi da kad se u tome nije uspjelo, posegnulo se za sankcijama koje su „pokušaj političkog pritiska kojim se pokušava naša politika prilagoditi interesima koji nemaju veze ni sa Srbijom ni sa Republikom Srpskom“.


Stevnadić navodi da su garant mira u BiH bile dvije vojske koje nisu mogle prelaziti međuentitetske granice, i dodaje da je prvi oblik pravnog nasilja bilo pravljenje zajedničke vojske, te da se pokušava danas napraviti neka NATO vojska, što nije moguće jer je Srpska izglasala vojnu neutralnost i ne dozvoljava promjenu Ustava.


„Cilj da Srbi u Republici Srpskoj završe kao Srbi na kosovu, ali iskustvo koje smo stekli borbom za Srpsku omogućuje da i danas budemo istrajni. Na djelu je pokušaj oduzimanja svih mehanizama Republike Srpske, kako ona ne bi imala nikakvu mogućnost odlučivanja, što je evidentno prvenstveno kroz otimanje njene imovine“ navodi Stevandić.


On dodaje da je Srpska postala predmet iživljavanja nekih međunarodnih faktora koji su razočarani neuspjehom Ukrajine u borbi sa Rusijom, te se sad pokušavaju svetiti na manjim zemljama. On dodaje da su jedine multietničke regije u BiH upravo u Republici Srpskoj, dok su Federaciji Srbi svedeni na nivo statističke greške, ali Evropa nema sluha za tako nešto već želi da sruši srpski korpus, kao što to radi i na Kosovu i Metohiji i Crnoj Gori.


Komentarišući podizanje optužnice protiv predsjednika Milorada Dodika, Stevandić navodi da je Dodik godinama pod političkim pritiskom te kad pritisci nisu imali efekta, stvorila se potreba da se ukloni i to se radi odluka Kristijana Šmita koji nema mandat Visokog predstavnika što je uvod u montirane procese. Napominje da se u eri sile ne poštuju međunarodne pravne norme, ali da je potrebno istrajati u svojim odlukama koje će kad tad biti potvrđene kao ispravne.

“Ovo što se radi je pokušaj da se možda upotrijebi neka fizička sila. Sve što se radilo u Republici Srpskoj je parlamentarna odluka i nije nikakav Dodikov hir. Odluku zbog koje hoće da tuže Dodika podržala je većina poslanika, među kojima su i poslanici iz opozicije. To je znak da se ide na nasilje”, smatra Stevandić i dodao da za razliku od Republike Srpske, međunarodna zajednica ne pritiska Federaciju BiH za bilo šta.


Napominje da se vrši pravno nasilje jer se Dodika tereti zbog zakona kojeg su u Narodnoj skupštini poništile dvije trećine poslanika, uključujući i dio opozicije. Stevadić napominje da mnoge institucije koje su odlukama Visokih predstavnika oduzete od Republike Srpske i dalje po Ustavu pripadaju Srpskoj te da ona nikad neće dozvoliti izmjene Ustava koje bi ozakonile napetnute odluke.