Stevandić: Unutrašnji dogovor je jedina garancija stabilnosti BiH; Evropa je dopustila da se empatija zabrani kada su Srbi u pitanju

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske i lider Ujedinjene Srpske Nenad Stevandić izjavio je u jutarnjem programu EuroNews-a da je odlazak visokog predstavnika Kristijana Šmita rezultat pravilnih političkih poteza Srpske, uz pragmatičnu podršku Sjedinjenih Američkih Država, ali da posao nije završen dok se ne uklone sve posljedice Šmitovog djelovanja.
On je podsjetio da su svi evropski zvaničnici privatno priznavali nezakonitost Šmitovog postupanja, ali javno šutjeli.
„Svi Evropljani su govorili da to nikada ne bi bilo u njihovim zemljama, da to nisu evropske vrijednosti, da to nije put pristupa, ali su odobravali. Znači, to je jedna vrsta licemjerja, mi smo bili njegova velika žrtva”, rekao je Stevandić.
On je posebno oštro komentarisao Šmitovu izjavu da još ne zna kada će napustiti OHR.
„Poslije četiri godine gdje si mogao da radiš sve, mijenjao si zakone, ukidao ljudima funkcije, nema šta nisi radio, i ti kažeš da još ne znaš. Sve je sam rekao”, poručio je Stevandić.
Govoreći o ulozi Vašingtona u Šmitovom odlasku,Stevandić je Sjedinjene Države opisao kao pragmatičnijeg i bržeg aktera od Evropske unije, za razliku od Brisela koji je, po njegovim riječima, prepušten inerciji i birokratiji.
„Amerikanci su pragmatičniji i brži. Evropska unija je trom mehanizam, mnogo zemalja, mnogo usaglašavanja, birokratija iznad suverenizma. I pod dejstvom inercije koja je za nas Srbe uvijek pogubna, pustili su da nas Šmit maltretira”, istakao je Stevandić.
On je ukazao na ono što je nazvao sistematskom diskriminacijom Srba unutar evropskih institucija, poredivši je sa evrorasizmom.
„Da vas sedam miliona Srba ima manje prava nego, ne znam, milion Letonaca ili Estonaca, a istovremeno se pozivate na evropske postulate o demokratiji, ravnopravnosti i slobodi. Znači, ne uklapa se”, naglasio je Stevandić.
Kao konkretan primjer Stevandić je naveo zabranu finansiranja Ujedinjenoj Srpskoj i SNSD-u koju je Šmit uveo, dok su sve ostale stranke nesmetano primale budžetska sredstva.
„To je nacistički princip. Kao što su nacisti četrdeset prve godine pljačkali samo Jevreje i Slovene, tako je i on zabranio samo nama. I onda se Evropska unija pravi mutava”, rekao je Stevandić.
Upitan o scenariju po kome novi visoki predstavnik može poništiti Šmitovo nasljeđe, Stevandić je bio oprezan. On je podsjetio da je Dejtonski sporazum jasan u tome da se odluke ne donose bez saglasnosti sva tri naroda i oba entiteta, te da je Šmit upravo to sistematski kršio.
„Jedina strana u Bosni i Hercegovini je dogovor. Šta je Šmit radio? Upravo suprotno. Svrstavao se na stranu jednog naroda protiv drugog. I doveo je Bosnu i Hercegovinu na ivicu rata. To mnogi u Evropskoj uniji znaju”, poručio je Stevandić.
Na pitanje o tome ko ima najveće zasluge za Šmitov odlazak, Stevandić je podijelio zasluge između sopstvenih političkih poteza i američkog pragmatizma, uz jasnu rezervu.
„Amerikanci su natjerali Šmita da ode radi onoga što je on radio, a ne što je radio neko drugi. Ali zapravo smo mi ti koji smo to postigli svojim dobrim političkim potezima”, kazao je Stevandić.
On je ukazao i na strukturni problem Ustavnog suda BiH, gdje trojica stranih sudija u kombinaciji sa bošnjačkim sudijama uvijek čine glasačku većinu.
„Ti stranci su uzrok svih kriza. Oni se ne drže toga da se dogovaraju narodi i entiteti. Donosili su političke odluke, a ne odluke zasnovane na pravu i pravosuđu. To znaju i u Venecijanskoj komisiji, to svi znaju”, rekao je Stevandić.
Komentarišući borbu između Vašingtona i Brisela oko pozicije novog visokog predstavnika, on je ocijenio da se radi o sukobu interesa, a ne o brizi za građane BiH.
„Ko je pametan može odmah da procijeni da je to borba da oni imaju svoje interese. A mi se tu negdje uklapamo, negdje ne uklapamo, pa u skladu sa tim se i mi ponašamo”, rekao je Stevandić, dodajući da je ta politika promjenjiva i da jedino unutrašnji dogovor može biti trajna garancija stabilnosti.
U dijelu razgovora o navijačkim incidentima na Evropskom fudbalskom prvenstvu, Stevandić je rekao da nema motiva da navija za reprezentaciju BiH nakon što su navijači oteli i spalili srpsku zastavu.
„Ako oni to ne osjećaju i guraju vam pod nos ratne zastave Bosne i Hercegovine, a usput skidaju i spaljuju zastave Republike Srpske i Srbije, tu nemamo motiva za navijanje. Nema tih zajedničkih vrijednosti”, istakao je Stevandić.
On je zatražio stroge krivične sankcije za svakoga ko zapali ili skine srpsku zastavu.
„Svom silom, odmah, bez ikakvih pregovora ili olakšavajućih okolnosti, jer mi to drugima ne radimo”, poručio je Stevandić.
Upitan za koga navija kada Srbija ne igra, on je odgovorio bez oklijevanja.
„Mi uvijek navijamo za Srbiju”, rekao je Stevandić, a na opasku voditeljke da Srbija ne igra na Svjetskom prvenstvu, on je dodao da za Srbiju navija i kad igra i kad ne igra.
„I kad Srbija ne igra, mi navijamo za Srbiju. Nije bitno ko igra”, rekao je Stevandić.
Na pitanje o predstojećim izborima i predaji kandidatura CIK-u do 6. jula, Stevandić je potvrdio da vladajući blok ide s jednim kandidatom, ali da se dogovor još finalizuje, ocjenjujući da ima dovoljno vremena. On se osvrnuo i na prilike na drugoj strani političkog spektra.
„Na drugoj strani je neka gužva između SDS-a i PDP-a, odnosno Stanivukovića i SDS-a, vidjećemo”, rekao je Stevandić.
Govoreći o međunarodnoj poziciji Republike Srpske u proteklih godinu dana, Stevandić je istakao da je intenzitet diplomatskih kontakata dostigao dosad neviđen nivo.
„Ja nisam imao nikad veći raspored dolazaka ambasadora kod mene u kabinet nego u zadnjih šest mjeseci”, kazao je Stevandić.
On je zaključio da Republika Srpska mora zadržati patriotsku orijentaciju jer nije u poziciji da priušti neutralnost.
„Mi spavamo otvorenim samo jednim okom i borimo se za svoj status i svoju državnost. Mi nismo remetilački faktor, nego stabilizujući”, poručio je Stevandić.


