“Sastanak u Briselu je posljedica određenih geo-političkih interesa, kako BiH ne bi bila izolovana od ostatka zemalja regiona, i kako bi zajedno sa drugim, puno više nestabilnim zemljama, ušla u pregovore za članstvo u EU, i velika je šteta što pojedini političari Republike Srpske nisu prepoznali taj trenutak”, izjavio je za emisiju „Telering“ predsjednik Ujedinjene Srpske, dr Nenad Stevandić.

Stevandić dodaje da se u Briselu pristalo na ustavne promjene u smislu zakonodavstva, konkretno po pitanju legitimnog predstavljanja, ali da delegacija Republike Srpske nije pristala na promjene ustavnog statusa, te da se konkretno u BiH ne treba mijenjati ništa da bi ona pristupila Evropskoj Uniji, što znači da mehanizmi entitetskog glasanja, veta srpskog člana Predsjedništva koji čuvaju i mir i ustavno-pravni status, ne predstavljaju kočnicu evropskog puta. Usaglašeni dokument u Briselu na najbolji mogući način ostavlja otvorena vrata za pristupanje BiH u EU, izjavljuje Stevandić. U BiH nije bilo posljedica po bezbjednost, nije bilo icidenata od kako je počela kriza u Ukrajini, što je smatra Stevandić rezultat politike mira koju vodi Republika Srpska.

Stevandić naglašava da su bošnjački političari bili jedinstveni po pitanju svoje nacionalne politike, iako je Bakir Izetbegović vođa te grupe, i da su ostali donosili svoje odluke po njegovim reakcijama. S druge strane, Republika Srpka nije imala jedinstven nastup, što se može smatrati bježanjem od odgovornosti od strane opozicije, koji su briselski sastanak pokušali iskoristiti za predizbornu kampanju. Republika Srpska je postigla političke pobjede koje se ne spominju dovoljno , smatra Stevandić, napominjući da će se izbori održati zahvaljujući odluci Predsjedništva BiH, koja je proistekla od zahtjeva srpskog člana Predsjedništva, a ne od odluke Kristijana Šmita, koja nije podržana ni od strane Evropske Unije. Koalicija ne smije biti jednoumlje, smatra Stevandić, ali to ne znači da po pitanjima nacionalnog interesa ne bi trebalo imati zajednički stav, i treba iskazati poštovanje za institucije, a to je nešto od čega opozicija bježi.

S druge Strane, Stevandić smatra da je greška što se poljoprivredni i energetski kapaciteti Republike Srpske ne iskorištavaju dovoljno, te da je potrebna strategija razvoja koja će iskoristiti te potencijale. Stevandić je naglasio da je ponosan što je u koordinaciji sa pet granskih sindikata, napravio pritisak da se odluka Narodne Skupštine Republike Srpske prihvati u Vladi Republike Srpske, i da svi zaposleni dobiju jednako povećanje plata, što je osnova stvaranja jednakosti među zaposlenima, što je opet, kako on smatra, jedan od uslova da niko ne napušta Republiku Srpsku. Kad su u pitanju predstojeći izbori, Stevandić smatra da se ne može očekivati rast kao prethodnih izbora, ali da očekuje dobar rezultat, i da će narod prepoznati da ideje Ujedinjene Srpske zahtjevaju “više ruku” da bi ostvarile svoje ciljeve. Stevandić zaključije da bi bio puno bliži kandidaturi za jednu od dve inokosne funkcije, ali da, nije vrijeme za tako nešto, s obzirom na aktuelnu situaciju.