Uz bogat kulturno-umjetnički program u Koncertnoj dvorani Banskog dvora održana je svečana akademija povodom obilježavanja 56. Kočićevog zbora.
Domaćin akademije – gradonačelnik Banje Luke Draško Stanivuković poručio je da, iako Kočić nažalost nije tu, za one koji znaju da ih čitaju, njegove poruke i te kako jesu.

Petar Kočić je jedan od onih srpskih književnika, čije je djelo neraskidivim nitima povezano sa epohom u kojoj je oblikovano, ali i te kako ima veze sa onim što se dešava danas. On je i danas, više od jednog vijeka poslije smrti, živa činjenica naše individualne duhovne samosvijesti i kulturnog i nacionalnog identiteta srpskog naroda – poručio je gradonačelnik.

Kako je kazao Kočićev život obilježio je ne samo stvaralački, već istinski ljudski podvig, a odlikovala ga je snaga rodoljubivog zanosa, koji je u temeljima kako njegove temperamentne ličnosti , tako i u njegovom stvaralačkom opusu.

-Petar Kočić nam je danas potreban kao veliki pisac i kao pouzdani putovođa, na jednom prostoru na kome se kretanje, nerijetko, odvija unazad.

Potreban nam je kao buntovnik, u vremenu kada su se mnogi predali, kao glasan tribun u vremenu kada mnogi ćute, kao čuvar otadžbine i jezika, u vremenu kada ih mnogi izdaju zaključio je gradonačelnik.

Na svečanoj akademiji, tradicionalno je uručena književna nagrada “Petar Kočić” koja je ove godine pripala srpskom književnom bardu Ljubivoju Ršumoviću.

Uručivši Ršumoviću nagradu gradonačelnik je istakao da je izrazito ponosan što Kočićeva nagrada ide u ruke našeg velemajstora pisane riječi Ljubivoja Ršumovića, u ruke koje su napisale riječi koji su obilježile naša djetinjstva.

U znak zahvalnosti Banjoj Luci zbog ukazane časti, Ršumović je pročitao pismo Petru Kočiću, koje je publika sa oduševljenjem nagradila gromoglasnim aplauzom.

– Dobivši knjigu pripovijetki od oca, još kao dete sam sreo sa Kočićem, a najveće razočarenje mi je bilo saznanje da je on umro. Međutim, ja tvrdim da je Kočić živ kroz svoju satiru, samo je potrebno da se pojavi neki David Štrbac, koji bi u naše ime terao mak na konac i malo se posmevao ovoj svetskoj ekspanziji kapitala, ekspanziji bezumlja i svetskoj nebrizi o stvarima, koje nam je Bod dao za džabe – poručio je Ršumović.

Kako je kazao gazimo ono što nismo platili, uništavamo vodu, vazduh i zemlju.

Na zalasku svog života i karijere obuzima me tuga, što kao narod nismo na Kočićevom putu ka boljem, na čuvanju jezika i narodnog duha, koji je on živeo i oslikao u svojim djelima-zaključio je Ršumović, te dodao da je počastvovan nagradom koja nosi ime ovog velikog savremenog pisca.

U kulturno-umjetničkom dijelu programa besjedio je prof dr Budimir Dubak, književnik iz Podgorice, nastupili su banjalučki glumci koji su dočarali vrijeme u kojem je Kočić živio, te Srpsko pjevačko društvo „Jedinstvo“.

Večerašnjoj akademiji prisustvovali su i zvaničnici Republike Srpkse, književnici iz Srpske i regiona, te druge brojne zvanice.