Političari čije su finansijske malverzacije u sklopu Pandora papira objavljene u nedjelju navečer, danas su oštro negirali umiješanost u finansijske transakcije koje se mogu okarakterisati kao sumnjive.

Među prvim zvaničnicima koji su se oglasili bio je jordanski kralj Abdullah II. Detalji sumnjivih transakcija koji se vežu za ovog jordanskog moćnika procurili su u nedjelju, a navode njegovu povezanost s nekoliko offshore kompanija putem kojih je prikrivao vlasništvo nad nekretninama vrijednim više od 100 miliona dolara.
Kao što se i očekivalo, dan nakon objavljivanja dokumenata jordanski kralj negirao je umiješanost i vlasništvo nad offshore kompanijama.


“Pratili smo izvještaje o nekretninama u vlasništvu njegovog veličanstva kralja Abdullaha II u inostranstvu. Izvještaji su uključivali netačne informacije kao i iskrivljene i preuveličane činjenice. Nije tajna da kralj posjeduje brojne nekretnine u SAD-u i Velikoj Britaniji. Ovi objekti se ne pojavljuju u izvještajima o imovini zbog sigurnosti i privatnosti, a ne zbog pokušaja da se nešto sakrije. Mjere za očuvanje privatnosti ključne su za poglavara države kao što je kralj Abdullah II. Čin objavljivanja ovakvih podataka predstavlja flagrantno narušavanje sigurnosti i predstavlja prijetnju po sigurnost kraljevske porodice”, navodi se u saopćenju.

Također, navedeno je kako su svi spisi objavljeni u sklopu Pandora papira.

“Troškove održavanja ove imovine lično je finansirao kralj. Nijedan od ovih objekata nije finansiran iz državnog budžeta ili trezora. Svi navodi koji povezuju privatnu imovinu s javnim sredstvima neosnovani su i pišu se s namjerom da se iskrive činjenice”, saopćeno je iz kraljevske porodice.

Povodom finansijskih malverzacija oglasio se i premijer Češke Republike Andrej Babiš. U sklopu Pandora papira Babiš se tereti da je 2009. godine putem tri offshore kompanije osigurao vilu i tri hektara zemlje u gradu Mougins na Azurnoj obali.
Za razliku od jordanskog kralja, koji je naveo kako ovakve objave prije svega utječu na sigurnost kraljevske porodice, Babiš je naglasio kako objava ovih dokumenata ugrožava rezultat njegove stranke na parlamentarnim izborima.

“Nikada nisam učinio ništa nezakonito ili loše. Nisam ništa ukrao, a novac je oporezovan. Žele mi nanijeti štetu pred izbore i utjecati na njihov rezultat. Ne mogu me povezati ni sa jednim slučajem dok sam u politici”, rekao je Babiš.
Među prvim političarima čije su finansijske malverzacije objavljene bio je i bivši premijer Velike Britanije Tony Blair. Za njega je otkriveno da je kupovinom objekata vrijednosti 6,5 miliona funti utajio porez koji je prema zakonima Velike Britanije bio dužan platiti.

Međutim, vrlo brzo uslijedila je reakcija i Instituta Tony Blaire, koji je odbacio navode u umiješanost Blaira u poslove utaje poreza te su za “širenje lažne afere” optužili britanski list The Guardian.
“Guardian nastavlja namjerno lažno predstavljati kupovinu poslovnog prostora u vlasništvu porodice Blair. Oni su uvijek plaćali porez i nikada nisu koristili bilo kakve šeme izbjegavanja plaćanja poreza”, naveli su iz Instituta.

Povodom objavljenih dokumenata, koji povezuju osobe bliske Vladimiru Putinu i poslove utaje poreza, danas su se oglasili i iz Kremlja. Glasnogovornik ruskog predsjednika Dmitrij Peskov ocijenio je Pandora papire kao nepotkrijepljene tvrdnje.

“Ono što ‘bode oči’ u ovom izvještaju jeste podatak koja zemlja predstavlja najveću poreznu oazu. To su naravno, Sjedinjene Američke Države”, rekao je Peskov.