Još jedna država planira da nabavi francuske višenamenske borbene avione Rafale, čiju je kupovinu nedavno dogovorila i Hrvatska.

S obzirom na to da je proizvođač Daso avijasion (Dassault Aviation), sa zvaničnim Parizom, ranije ove godine dogovorio sa Egiptom, Indijom i Grčkom prodaju dodatnih Rafala, a sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima isposlovao narudžbu od čak 80 aparata, ispada da je godina na izmaku jedno od najboljih poslovnih razdoblja u istoriji pariske kompanije.

Impresivnom spisku uskoro bi se mogla pridružiti još jedna zemlja koja je ovih dana izvestila da odustaje od nabave ruskih Su-35E te da će u započetom konkursu birati između Rafala i američkih F-15EX Eagle II, piše T portal.

Uz Hrvatsku, koja je krajem novembra dogovorila kupovinu 12 primeraka Rafala u vrednosti od 1,1 milijardu evra, francuski Daso je i ranije ove godine zabeležio narudžbe za svoj višenamenski avion 4,5 generacije, pa je tako Egipat, pored postojećih 24 aparata, naručio dodatnih 30 komada, a Indija “potražuje” još 110.

Grčka je tokom aktuelne godine naručila šest novih primeraka od ukupno 24 naručena nova i polovna aviona, a Indiji se upravo isporučuje 35 primeraka sklopljenih u indijskom pogonu Dasoa. Početkom decembra UAE su naručili čak 80 komada Rafala F4, čime će postati najveći regionalni korisnik tog modela aviona nakon Francuske.

Prodaju Emiratima, kao u slučaju s Hrvatskom, dogovorio je francuski predsednik Emanuel Makron, a međudržavni sporazum kritikovala je organizacija Hjuman rajts voč (Human Rights Watch) podsetivši javnost da UAE oružano učestvuje u sukobu u Jemenu i Libiji.

Rusko-američka kombinacija

Ove nedelje interes za Rafale pokazala je i Indonezija saopštivši da odustaje od nabavke Suhojevog Su-35E te da će u započetom konkursu birati između Rafala i F-15EX. Vest o izbacivanju ruskog “takmičara” objavio je maršal indonezijskog ratnog vazduhoplovstva Fadjar Prasetjo, dodavši da je sužavanje izbora na američki i francuski avion usaglašeno sa tamošnjim ministarstvom obrane. Prasetjo je precizirao da Indonezija želi dve do tri eskadrile lovaca 4,5 generacije, dakle njih od 24 do 36 komada, ali i naglasio da Džakarta “teška srca” odustaje od svog plana za nabavku dvomotornog Su-35E, modela koji je odabrala još 2015. godine. Tri godine kasnije započeli su konkretni razgovori za nabavku 11 aviona, ali pregovori nisu konkretizovani dogovorom.

Iako to nije izričito rekla, postoji mogućnost da je jedna od dosad ekonomski stabilnijih zemalja jugoistoka Azije odlučila istisnuti ruskog ponuđača zbog zabrinutosti da bi taj potez mogao pokrenuti američke sankcije prema Zakonu o suzbijanju američkih protivnika sankcijama (CAATSA). Zakon je izglasao Kongres 2017. godine, a cilj mu je da odvrati vlade ili subjekte od nabavke oružja, vojne opreme i delova od američkih neprijatelja poput Irana, Severne Koreje i Rusije.

Indonezija od ranije u redovima svog ratnog vazduhoplovstva ima ruske lovce Su-27SKM i Su-30MKK te jurišne Su-30MK2 i kombinuje ih sa američkim lovcima F-16 Block 15/32+. Sada traži avion kojim bi zadovoljila svoje sve hitnije potrebe protivvazdušne odbrane zbog stalnih trzavica u Južnom kineskom moru, a koje se mogu preliti i u Indonezijski arhipelag.

Opravdan strah i logičan zaključak

Zemlja s pravom strahuje od embarga na kupovinu oružja s obzirom na to da je već dobila američke sankcije početkom 2000-ih zbog okupacije Istočnog Timora. Indonezija se za to vreme okrenula Rusiji i nabavila svoje prve Suhoje, a oni su pre dve godine modernizovani u Belorusiji. Dakako, reč je o zemlji koja je odnedavno takođe pod udarom američkih, ovaj put ekonomskih sankcija zbog stvaranja migrantske krize na njenim granicama sa Evropskom unijom, a koja joj je također nametnula embargo. Stoga se nameće zaključak da Džakarta izbacivanjem Rusa iz konkursa igra na sigurno znajući da će teško moći da održava ruske avione u zemljama na udaru SAD i EU.

Za takve avione potrebna je hitna zamena pa je Prasetjo optimistično napomenuo da bi Indonezija, za slučaj odabira F-15EX, mogla očekivati isporuku već 2027. godine. Kako se radi o najnovijoj verziji najuspešnijeg lovca modernog doba sa potvrđene 104 vazdušne pobede, valja pomenuti i njegove najbolje karakteristike.

Reč je o Boingovom taktičkom lovcu povećane sposobnosti nošenja oružja, digitalizovanih sistema i tzv. otvorenoj arhitekturi OMS (Open Mission Systems) što omogućava vrlo brzo ugrađivanje najnovijih avionskih tehnologija. Avion ima Raytheonov AESA radar, novi digitalni fly-by-wire upravljački sistem, potpuno novi sistem za elektronsko ratovanje i naprednu digitalizovanu kabinu. Može se pohvaliti i dodatnim rezervoarima za gorivo te poneti čak 22 rakete vazduh-vazduh i hiperzvučnu raketu mase 3,2 tone. Američka vojska dosad je primila osam novih Orlova te su raspoređeni kao zamena za već dotrajale F-15C u sastavu Nacionalnih gardi Floride i Oregona, a koštali su 1,1 milijardu dolara.