Preduzeće “Toplana” d.o.o. Banjaluka usred energentske krize koja trese cijeli svijet rasprodala je sve svoje zalihe mazuta, i to po cijeni od 0,86 KM po kilogramu bez PDV-a.

Upućeni u stanje na tržištu energenata ističu da je “bilo suludo ići u ovakvu prodaju u uslovima ogromne energetske nestabilnosti, a posebno ako se uzme u obzir da je u međuvremenu cijena mazuta drastično porasla te da ga je trenutno gotovo nemoguće nabaviti”.

“Mazut sada košta oko 1.500 maraka po toni i jako ga je teško nabaviti, a pod velikim znakom pitanja je hoće li to uopšte biti moguće u dogledno vrijeme zbog sveopšte situacije na stanju energenata”, ističe jedan od naših sagovornika.

Podsjetimo, odlukom Skupštine grada Banjaluka 1. februara 2018. godine komunalna djelatnost povjerena je “Eko toplanama”, tako da to preduzeće isporučuje toplotnu energiju.

To preduzeće kao energent koristi biomasu, u procentu od oko 95 odsto, ali je sistem daljinskog grijanja u gradu na Vrbasu postavljen tako da bez podrške mazuta ne može adekvatno funkcionisati.

Iz “Toplane” d.o.o. ističu da su 19. februara u dva dnevna lista objavili prodaju 550,020 tona mazuta (do jedan odsto sumpora) po početnoj cijeni od 0,8102 KM po kilogramu bez PDV-a, ili 810,20 KM bez PDV-a po toni, te da su ovu objavu mogli vidjeti svi zainteresovani u cijeloj BiH.

“Taj mazut ‘Toplana’ d.o.o. Banjaluka je bila prinuđena da proda jer je morala da plati anuitet Investiciono-razvojnoj banci Republike Srpske u iznosu od 1.082.172,31 KM do 28. februara”, pravdaju se iz “Toplane” d.o.o. Banjaluka.

Kako dodaju, 24. januara ove godine “Toplana” je obavijestila grad Banjaluka o namjeri prodaje mazuta, a kada je “Nadzorni odbor ovog društva donio odluku da se odobrava prodaja ovog mazuta 8. februara 2022. godine cijene su bile niže nego danas”.

“Odluka o početnoj cijeni je formirana na osnovu istraživanja tržišta, odnosno ponuđenih maksimalnih cijena budžetskih korisnika navedenog energenta koja se kretala od 1,07 KM do 1,30 KM po kilogramu. S obzirom na navedene cijene i imajući u vidu da je mazut ‘Toplane’ više godina stajao u skladištu te da je moguće da je došlo do smanjenja kvaliteta, odnosno da se određena količina ne može iskoristiti, ‘Toplana’ se odlučila za početnu cijenu od 0,8102 KM po kilogramu bez PDV-a”, tvrde iz “Toplane” d.o.o. Banjaluka.

Početkom februara se, dodaju, nije moglo predvidjeti šta će se dešavati na svjetskoj političkoj sceni, odnosno “cijena nije neosnovano određena”.

Ističu da su svi zainteresovani imali priliku da se prijave na licitaciju.

“Međutim, na licitaciji se pojavio samo jedan ponuđač: HIFA – PETROL d.o.o. Sarajevo, sa ponuđenom cijenom od 0,86 KM po kilogramu bez PDV-a, dakle višom cijenom od ponuđene. Postavlja se pitanje, ako je cijena mazuta bila niska, zašto se nije pojavilo više ponuđača na licitaciji?”, navode iz “Toplane” d.o.o. Banjaluka.

Iz Gradske uprave grada Banjaluka kažu da je, kada je u pitanju poslovanje preduzeća “Toplana” d.o.o., potrebno istaći da je u ovom periodu veoma nezahvalno biti direktor ovog preduzeća s obzirom na to da je trenutni direktor došao na to mjesto u momentu kada ovo preduzeće ima 88 miliona KM ukupnih obaveza, te dio kreditnih sredstava koje je potrebno vratiti.

“Sam grad na neki način vraća garancije u iznosu od 3,7 miliona KM, tako da se sve odluke donose u izuzetno otežanim uslovima”, ističu iz Gradske uprave.

Kako dodaju, gradski menadžer grada Banjaluka Bojan Kresojević razgovarao je sa direktorom na temu poslovanja “Toplana”, gdje je jedna od opcija koju je direktor predlagao bila intervencija grada za dodatnim sredstvima.

“Naravno, uvažavajući sve okolnosti u Banjaluci, grad je nastojao da izbjegne takav način rješavanja problema. Ono što je bilo konkretno rješenje u datom trenutku jeste da se ide u prodaju zaliha mazuta, ne samo što će na taj način biti ostvaren veći dio prihoda, nego zato što je plan u budućnosti da se pristupi iznajmljivanju kotlova, što će omogućiti dodatne prihode”, kažu iz Gradske uprave.

Kada je u pitanju sama cijena, kako dodaju, to je uža specijalnost samog preduzeća, ali predmet dogovora preduzeća “Toplana” i grada jeste da početna cijena odgovara tržišnoj cijeni u datom trenutku.

“Dodatno, od početka krize, koja je rezultat sukoba u Ukrajini, došlo je do značajnog povećanja cijena kada je u pitanju bilo kakav naftni derivat, odnosno sam mazut, tako da je nemoguće porediti trenutnu cijenu koja sada važi s onom koja je važila kada je raspisan tender”, navode iz Gradske uprave.

Još prije tri mjeseca je, dodaju, razgovarano o ovoj inicijativi, ali napominju da je “Toplana” samostalno preduzeće, te da se grad uključuje u poslovanje ovog preduzeća samo kada su u pitanju strateške odluke.