Kažu da dobar komšija zlata vrijedi, ali kako komšije neplatiše da se riješiš? Ne, nisu pesnice, svađe, nego firme koje preuzimajju sve poslove Zajednica etažnih vlasnika.
Ovaj trend je odavno postao normalna pojava u Srbiji, a sada je počeo da vlada i u najvećem gradu Srpske.

Stanari u zgradu u kojoj živi Nataša Miljević iz Banjaluke angažovali su jednu poznatu firmu i od tada se riješili problema brige oko računa, održavanja i čuvenih neplatiša.

,,Nakon sastanka članova ZEV-a zgrade u kojoj živim, kontaktirali smo nekoliko firmi koje su nudile usluge posrednika između pružaoca zajedničkih komunalnih usluga i nas stanara. Za Infostan smo se odlučili, jer je njihova ponuda bila kompletnija, zaokruženija i dobili smo dojam da je u pitanju firma koja profesionalno pristupa poslu“, rekla je Nataša za BL portal.

Ona dodaje da od momenta zaključenja ugovora nisu imali bilo kakvih problema.

,,Računi nam redovno stižu, sve probleme sa neplaćanjima rješavamo preko njih, dobijamo informacije o svemu sto se tiče problema sa zajedničkom imovinom stanara“, navodi Miljević.

Iz Infostana kažu da je njihov princip aposolutna transparentnost troškova i dostupnost informacija za sve etažne vlasnike. Imaju aplikaciju putem koje je omogućen pristup finansijskim podacima ZEV-a u bilo koje doba dana ili noći. Računi se, pored pisane verzije, dostavljaju mejlom i SMS servisom, a koji obavještava i neplatiše o nastalim dugovanjima.

,,Zgrade koje su u sistemu Infostana moraju da rade po zakonu i sva plaćanja moraju da budu transparentna. Time smo postigli da stanari više nemaju sumnje u upravne odbore i ovlaštena lica. Imaju pregled svih ulaznih računa, sva plaćanja i stanje na zajedničkom računu. Informacija o dugu stanara je dostupna samo ovlaštenom licu, jer u skladu za Zakonom o zaštiti ličnih podataka dug nije javno dostupna informacija”, objašnjavaju iz ove firme.

Pored usluga vođenja finasija sarađuju sa više podizvođača, koji su zaduženi za održavanje higijene u zgradama, održavanje vodovodnih i elektro instalacija. Tu su i podizvođači za sanaciju krovova, liftova, fasada i svih drugih radova koji jednoj zgradi mogu zatrebati.

Ne sviđaju se baš svima pretjerane novotarije da vam sve završava neko drugi. Tako Banjalučanka Brana Stupar kaže da se njena zgrada ipak odlučila za Zavod za izgradnju Banjaluka, još prije deset godina.

,,Uplaćujemo njima za održavanje, dobro rade, a nisu skupi. Radili smo neke rekonstrukcije, mi smo našli izvođače, a oni su ostalo realizovali. Imate svakih nekoliko mjeseci izvod, pratite stanje. Mislim da su povoljniji“, rekla je Stupar.

Njena zgrada se nije odrekla čuvenog komšije blagajnika, kao ni komšince zadužene za čišćenje.

,,To za čišćenje i ostalo, čitav život živim u zgradi, napravljen je cirkus od agencija za čišćenje. Mi imamo blagajnika za vodu i neko tekuće održavanje“, ističe Brana.

Dodaje da kao prave komšije svake godine posade cvijeće, drveće, a nije im teško ni izaći ispred zgrade i očistiti dvorište.

Za dvije marke do dobrih odnosa sa komšijama
Iz Infostana kažu da imaju više paketa usluga u zavisnosti od toga šta neki ZEV zahtjeva da rade za njih.

,,,Od osnovnog paketa finansijskih usluga u iznosu od 2 KM po etažnoj jedinici do kompletnog održavanja zgrade u koju je uključen i kućni majstor i čišćenje i slično. Vršimo i plaćanje računa u ime zajednice, ali po posebnom ovlaštenju od strane banke. Mi nikad nećemo zahtjevati niti možemo raspolagati novcem ZEV-a, ali može se na osnovu odobrenja od strane banke predavati popunjena uplatnica i tako vršiti plaćanje u ime ZEV-a”, kažu u ovoj firmi.

Ističu kada su u pitanju tužbe, imaju nekoliko advokatskih kancelarija s kojim sarađuju i to je dobro uhodan postupak.

,,Mi spremimo potrebnu dokumentaciju i proslijedimo je advokatskoj kancelariji, na osnovu koje advokati dalje idu u proces tužbe. Dokumentacija sadržava sve potrebne podatke u skladu sa Zakonom o održavanju zgrada te na osnovu toga advokatima je tada jednostavno u postupku dokazati nečija dugovanja i presuda uvijek ide u korist našeg klijenta”, zaključuju iz Infostana.