Vlada Republike Srpske utvrdila je danas na 46. sjednici u Banjaluci Prijedlog zakona o elektronskom novcu.

Ovim prijedlogom zakona se stvaraju pravni uslovi za razvoj tržišta elektronskog novca na domaćem tržištu i postavljaju sigurne osnove za korišćenje digitalnog oblika novca ne samo u svakodnevnom načinu života građana, već i za efikasnije i ekonomičnije poslovanje privrednih subjekata, saopšteno je iz Vlade Republike Srpske.

Predloženim zakonom o elektronskom novcu propisuju se izdavaoci elektronskog novca, uslovi za osnivanje, poslovanje i prestanak rada društva za izdavanje elektronskog novca, uključujući i odredbe koje se odnose na bonitetne zahtjeve ovih društava, zaštita sredstava imaoca elektronskog novca, nadzor nad poslovanjem izdavaoca elektronskog novca u Republici Srpskoj, te zaštita prava i interesa imalaca elektronskog novca.

Vlada Republike Srpske je dala saglasnost Ministarstvu energetike i rudarstva na utrošak sredstava u iznosu od dva miliona KM.

Ova novčana sredstva su planirana budžetom Ministarstva za ovu godinu i biće utrošena u vidu podsticaja koji će, na osnovu javnog poziva, biti dodijeljeni privrednim društvima u Republici Srpskoj.

Na ovaj način se žele dodatno unaprijediti poslovni procesi, efikasnost poslovanja i konkurentnost privrednih društava, povećati broj zaposlenih radnika, stvoriti dodatne vrijednosti kod gotovih proizvoda i proizvodnji baziranoj na inovacijama. Pored toga, na ovaj način se želi uvesti ili unaprijediti sistem kvaliteta proizvodnje i proizvoda i unaprijediti drugi opšti elementi poslovanja privrednih društava iz resorne nadležnosti Ministarstva energetike i rudarstva.

Јavni poziv za dodjelu podsticaja privrednim društvima iz resorne nadležnosti Ministarstva energetike i rudarstva u ukupnom iznosu od dva miliona KM biće objavljen na internet stranici ovog ministarstva.

Vlada Srpske utvrdila je danas Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o poljoprivrednim zadrugama i uputila ga u skupštinsku proceduru.

Vlada Republike Srpske usvojila je i Plan interventnih nabavki proizvoda, robe i sredstava za 2024. godinu.

Vlade Srpske usvojila je i Informaciju o stanju u privredi u Republici Srpskoj za 2022. godinu.

Programom rada Vlade Republike Srpske za 2023. godinu predviđena je izrada Informacije o stanju u oblasti privrede za 2022. godinu, sa prijedlogom mjera. Glavni akcenat u Informaciji je stavljen na 2022. godinu i prvo polugodište 2023. godine.

Informacija obuhvata detaljne makroekonomske pokazatelje, ograničenja poslovanja, realizovane aktivnosti i prijedloge mjera i aktivnosti za poboljšanje poslovanja privrede u cjelini i pojedinačno po sektorima privrede.

U 2022. godini zabilježen je oporavak proizvodnih aktivnosti – ostvarena je stopa realnog rasta BDP-a od 3,9 odsto u odnosu na 2021. godinu, prosječna stopa industrijske proizvodnje se zadržala na nivou prethodne godine, prosječna neto plata isplaćena je u iznosu od 1.144 KM, te je nominalno veća za 13,9 odsto, a realno za 1,1 odsto u odnosu na prethodnu godinu.

Rast plata je nastavljen i u 2023. godini, te je u prvom polugodištu 2023. godine plata iznosila 1.284 KM i realno je veća za 4,6 odsto u odnosu na isti period prethodne godine.

Ostvaren je rast finansijskih pokazatelja poslovanja privrednih subjekata iz realnog sektora, tako da su ostvareni ukupni prihodi u 2022. godini veći za 23,6 odsto u odnosu na prethodnu godinu, kada su iznosili oko 27,9 milijarde KM.

Zabilježen je rast izvoza za 22,7 odsto u odnosu na prethodnu godinu, a važno je naglasiti da je ostvareni izvoz u 2022. godini prevazišao ostvarni izvoz iz 2018. godine.

Broj zaposlenih u Republici Srpskoj u 2022. godini je najveći od kada se ovaj pokazatelj prati – 286.679 zaposlenih lica, što je više za 7.649 zaposlena ili 2,74 odsto u odnosu na 2021. godinu.

Vlada Republike Srpske je nizom mjera i aktivnosti u 2022. godini doprinijela poboljšanju poslovnog ambijenta, a posebno usvajanjem seta zakona omogućila povećanje plata radnicima, navedeno je u saopštenju.