Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković rekao je da su se Vladi javili brojni investitori zainteresovani za ulaganja u Srpsku.

Višković je naveo da se Srpska ne može mjeriti sa ekonomski razvijenim zemljama i platama koje radnici tamo imaju, ali da je njena prednost u tome što ima kvalifikovanu radnu snagu.

– Naši ljudi su se pokazali kao najbolji radnici, a uz to imamo i dobar geografski položaj, te brojne poreske olakšice i druge mjere, zbog čega su nam se već javili brojni investitori zainteresovani za ulaganja na ovim prostorima – rekao je Višković za Televiziju “Una”.

On je naglasio da su to sve aktivnosti koje se preduzimaju kako bi se smanjio broj lica koji odlaze sa ovih prostora u inostranstvo, te napomenuo da se migracije dešavaju i u zemljama Evrope i cijelog svijeta, ali ne samo u Srpskoj.

Višković je dodao da je Republika Srpska pokazala stabilnost i odlučnost da napravi ambijent povoljan za investiranje, ali da problem pravi nivo BiH i nestabilna politička situacija na tom nivou.

On je ukazao da vlast u Srpskoj čini sve kako bi bile povećane plate, te istakao da je to dugotrajan i zahtjevan proces.

– To nije proces koji možete završiti preko noći ili u kratkom periodu, potrebno je napraviti i pretpostavke za to, što smo u proteklom periodu i činili, te smo kreirali mnoge mjere koje će privući strane investitore da otvore ovdje pogone i zaposle naše ljude – rekao je Višković.

Višković je izjavio da se pokušava nauditi Srpskoj i da su joj uskraćene mnoge stvari, ali da uspijeva uspješno da odgovori na sve izazove i bez problema ispunjava svoje obaveze.

– Republika Srpska se snalazi na teži način, čime smo dokazali da smo radni i odgovorni i na neki način preživljavamo teške izazove. Primjeri jesu situacija sa virusom korona, zatim rat u Ukrajini, ali smo uspjeli da prevaziđemo probleme – rekao je Višković za Televiziju “Una”.

Nema galopirajuće inflacije
On je naglasio da više nema galopirajuće inflacije koja sad iznosi četiri ili pet odsto, a do kraja ove godine trebalo bi da bude niža od osam odsto, dok se cijene nafte i naftnih derivata vraćaju u podnošljive okvire.

– Kada je riječ o isplatama plata, penzija i ostalih davanja sigurno je da su redovna. Uveli smo sve borce u dobijanje boračkog dodatka za šta je dodatno izdvojeno 24 miliona KM, invalidnine su povećane za po pet odsto u novembru i decembru. Početkom ove godine smo povećali penzije i sva davanja za 13,5 odsto, a od prvog januara ćemo povećeti penzije za devet odsto, što je naša zakonska obaveza – dodao je Višković.

Prema njegovim riječima, ukupni dug Srpske je šest milijardi 235,9 miliona KM odnosno 40,4 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP), a javni dug pet milijardi 287,4 miliona KM ili 34,2 odsto BDP.

Višković je podsjetio da je gornja granica ukupnog duga 60 odsto BDP a javnog duga 55 odsto.

On je naveo da je za 10 mjeseci ove godine pokrivenost uvoza izvozom bila 75 odsto.

– Republika Srpska bez problema ispunjava sve obaveze. Do sad se Srpska zadužila 600 miliona KM, a vratila je milijardu KM kreditnih sredstava. To smo uradili u godini kada nam svi predviđaju bankrot. Naš rad najbolje demantuje priče o bankrotu – rekao je Višković.

Minimalac
Premijer Srpske je ponovio da će Vlada do kraja godine, ako se o tome ne dogovore sindikalci i poslodavci, donijeti odluku o najnižoj plati u Srpskoj za 2024. prateći sve ekonomske i druge pokazatelje.

Višković je naveo da je na tom planu najvažnije da sindikati i poslodavci postignu dogovor o minimalnoj plati uvažavajući prijedlog predsjednika Srpske Milorada Dodika da to bude 1.050 KM.

On je rekao da je Vlada Srpske obezbijedila mnoge olakšice za zadržavanje radnika na ovim prostorima.

– U realni sektor godišnje smo uložili oko 420 miliona KM. To znači da smo u protekle četiri godine u taj sektor investirali više od 1,2 milijarde KM – rekao je Višković i dodao da su efekti toga povećanje plate, broja zaposlenih i rast prihoda od indirektnih i direktnih poreza.

Višković je rekao da prosječna plata u oktobru u Srpskoj iznosi 1.290 KM i da je daleko više nego u Federaciji BiH, pa i u okruženju.

– Imamo 290.000 zaposlenih radnika, te rast prihoda od indirektnih i direktnih poreza, što znači da je iznos koji smo svjesno investirali u realni sektor dao određene efekte – dodao je Višković.

Premijer Srpske je istakao da će Vlada podržavati realni sektor posebno u razvoju novih tehnologija kako bi privreda postala sve konkuretnija na evropskom i svjetskom tržištu.