Predsjednik Vlade Republike Serpske, Radovan Višković, pogrešno je prenio riječi šefa Delegacije EU u BiH, ambasadora Johana Satlera.

To je za Srpskainfo rečeno u Delegaciji, nakon što je Višković noviarima izjavio da se Satler složio s njim da je nedopustivo da jedna zemlja, koja je na putu da bude članica EU, ima neizabranog stranca (Kristijana Šmita) koji može da interveniše u zakonodavstvu i da većina zemalja EU u suštini ne podržava takvo ponašanje i takav stav.

-Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković juče je, nakon sastanka sa šefom Delegacije Evropske unije/specijalnim predstavnikom Evropske unije u Bosni i Hercegovini, Johanom Satlerom pogrešno prenio i riječi ambasadora Satlera i stav Evropske unije o Kancelariji visokog predstavnika (OHR) – kažu u Delegaciji EU.

Prema njihovim riječima, Evropska unija podržava misiju visokog predstavnika Šmita i njegove Kancelarije.

-Neprihvatljive su prijetnje visokom predstavniku Šmitu, kampanja podrivanja njegovog legitimiteta od strane rukovodstva RS, podrivanje ustavnog poretka Bosne i Hercegovine, te djelovanje i retorika podjela. Tokom sastanka, ambasador Satler je podsjetio na dugogodišnji stav Evropske unije, odnosno da će na evropskom putu biti potrebno ispuniti Agendu 5+2, što će omogućiti zatvaranje OHR. U načelu, opsežna međunarodna supervizija i upotreba izvršnih ovlaštenja su nespojivi s članstvom u EU. Izvršna ovlaštenja su takođe krajnja mjera – navode u Delegaciji.

Kako kažu, ambasador Satler je osim toga naglasio da kriminalizacija klevete, kao i Nacrt zakona, kojim se ograničava sloboda civilnog društva, predstavljaju velike korake unazad za temeljne slobode, koje su ključni element 14 ključnih prioriteta.

-Snažno je pozvao da se Nacrt zakona o civilnom društvu odmah povuče iz zakonodavne procedure. Ambasador Evropske unije je takođe pozvao predsjednika Vlade Viškovića da osigura da se iskoriste trenutne prilike koje pruža novi zamah proširenja Evropske unije. Evropska unija očekuje podršku reformama koje će omogućiti napredak na putu prema EU, kao što su Zakon o sudovima i Zakon o sukobu interesa, te uvođenje elektronskog potpisa. Reforme za jačanje demokratije i ljudskih prava, borba protiv korupcije, unapređenje poslovne klime i podrška zelenoj i digitalnoj tranziciji jedini su put ka stabilnijoj i prosperitetnijoj Bosni i Hercegovini i budućnosti u Evropskoj uniji – kažu u Delegaciji EU u BiH.