Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas na prvom Samitu o nuklearnoj energiji u Briselu, koji organizuju Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) i Kraljevina Belgija, da je taj skup veoma važan i za Srbiju i cijeli evropski kontinent, jer je svima potrebno više energije kako bse mogle ostvariti veće stope rasta i da se realizuju veliki planovi u budućnosti.

  • Ne možemo naučiti puno od Srbije po ovim pitanjima, zato što nakon raspada bivše Јugoslavije nismo imali iskustva sa nuklearnom energijom, ali vjerujem da je ovaj samit od istinske važnosti za budućnost moje zemlje, kao i za budućnost cijelog evropskog kontinenta – rekao je Vučić, koji je bio među prvim govornicima na prvoj sesiji Samita koji je predviđen za govore nacionalnih lidera.

On je istakao da je taj samit važniji od mnogih drugih foruma i sastanaka na kojima su evropski lideri.

  • Zašto vjerujem da je ovo veoma važan samit? Zato što smo svi spremni da diskutujemo o velikim planovima, velikim stvarima u budućnosti i koje su dobri za budućnost, ali ne znamo kako da ih sprovedemo. Kao prvo, rekli smo sebi da moramo barem da udvostručimo proizvodnju naoružanja i prateće opreme. Zatim moramo da poboljšamo naš rast, jer su na evropskom kontinentu stope rasta tako male – rekao je Vučić.

Predsjednik Srbije je poručio da treba videti kako da se dođe do većeg broja malih modularnih reaktora za upotrebu nuklearne energije.

Kako je rekao, na tom putu imamo tri problema.

  • Prvi problem jeste da, barem u mojoj zemlji, nemamo potrebno znanje o korišćenju nuklearne energije i ne znamo kako ćemo obezbijediti to znanje i te ljude. Druga stvar jeste kako ćemo finansirati sve ove projekte. I mogu vam reći unaprijed da smo mi zaista zainteresovani da dobijemo bar četiri mala modularna reaktora koji će zamijeniti 250 megavata. Ne znamo kako ćemo to uraditi, kako ćemo to finansirati zato što je to oko 7,5 do osam milijardi evra – naveo je Vučić.

Vučić je rekao da će Srbija u svakom slučaju biti spremna da značajno učestvuje u tome, ali da mora da dobije neku vrstu podrške od vodećih država EU.

  • Treća stvar jeste da će nam uvijek biti potrebno da promijenimo stav naših ljudi. To nije jednostavno, ali spremni smo da to uradimo, što znači da se nećemo samo prilagoditi, već da ćemo morati i da promijenimo naš zakonodavni okvir i uradićemo to. Na kraju, ako budemo imali nastavak užasnih bezbjednosnih situacija, to jest različite vrste ratova u svijetu, moje pitanje je – ko će to finansirati, kako ćemo obezbijediti veće stope rasta i proizvoditi više vojne opreme nego što smo to prije radili – naglasio je Vučić.

Istakao je da je zato uvjeren da je upotreba nuklearne energije korisna, ali i izrazio uvrjenje da će zemlje poput Srbije dobiti dosta podrške na tom putu.

Otvaranju samita prisustvovali su i predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen, predsjednik Evropskog Savjeta Šarl Mišel, predsjednik Srbije Vučić, predsjednik Rumunije Klaus Јohanis, premijer Hrvatske Andrej Plenković, premijer Češke Petr Fijala, premijer Mađarske Viktor Orban, premijer Holandije Mark Rute, premijer Poljske Donald Tusk, premijer Slovenije Robert Golob i premijer Švedske Ulf Kristerson, ministar spoljnih poslova Italije Antonio Tajani.

Samit dolazi nakon istorijskog uključivanja nuklearne energije u Globalnu analizu dogovorenu na konferenciji UN-a o klimatskim promjenama u Dubaiju u decembru prošle godine, koja je pozvala na ubrzanje njenog korišćenja zajedno sa drugim izvorima energije sa niskim sadržajem ugljenika.