Građani Republike Srpske se nalaze u sve težoj ekonomskoj situaciji, a aktuelna vlast je, umjesto da brine o njima, započela aktivnosti kojima ne vidimo bilo kakav kraj, niti mogućnost da će izdobriti na korist građana Srpske.

Poručio je ovo danas predsjednik SDS, Mirko Šarović, koji je dodao da ono od čega građani žive treba da bude stavljeno u fokus, umjesto nametanja krupnih političkih tema.

– Život postaje sve skuplji u Srpskoj što pokazuju i zvanični podaci o rastu potrošačke korpe. Pitanja konstantnog siromašenja Republike Srpske se sada pokušavaju staviti u drugi plan – istakao je Šarović na konferenciji za novinare.

On kaže da je mnogo bitnih pitanja na koje vlast ne želi dati odgovor.

Zašto nikako ne odgovori zbog čega su BiH i RS prve u Evropi po broju umrlih od korone po glavi stanovnika. Od vlasti se ne može čuti ništa osim šturih brojeva o broju umrlih- napomenuo je Šarović.

On kaže da su u margini ostala i pitanja zaostajanja BiH na putu ka EU.

– Izvještaj komisije EU koji je za BiH najgori do sada niko ne spominje. U njemu je konstatovano da kaskamo za regionom i da nema naznaka bilo kakve perspektive o kandidatskom statusu – podsjetio je Šarović.

Zamjenik predsjednika SDS, Milan Radović kaže da je makroekonomska politika Vlade RS pogrešna, kao i da je pogrešno hvaliti se rastom indirektnih poreza do kojeg je došlo zbog porasta cijena koje plaćaju građani.

– Naša ekonomska politika je loša jer privreda nosi previše tereta na sebi i mi u SDS smatramo da se i mora raditi na njenom rasterećenju. Smatramo da se moraju više rasteretiti i plate koje su do nivoa prosječne – poručio je Radović.

On se osvrnuo i na sve veća poskupljenja.

– Inflacija je veliki problem i ona je uvezena. Rješenje je u rastu domaće proizvodnje koja bi zamijenila uvoz pojedinih roba i u rastu plata u privatnom sektoru koji bi se obezbijedio rasterećenjem privrede – pojasnio je Radović.

Prema njegovim riječima veliki teret za Republiku Srpsku predstavljaju dugovanja.

– U periodu vladavine SNSD Vlada nas je zadužila za preko tri milijarde КM i pored toga što su prodali Telekom, naftnu industriju i druge resurse – tvrdi Radović.

On kaže da okosnicu ekonomskog programa SDS čine rast BDP od 6 -7 odsto godišnje, povećanje prosječne plate na 1.200 КM, prosječna penzija koja će iznositi 45 – 50 odsto prosječne plate, usklađivanje naknade za borce i RVI sa naknadama u FBiH.