Snage Hutija pokrenule su novi raketni napad na brod u vlasništvu SAD-a u četvrtak, nakon što je američki predsjednik Džo Bajden rekao da američki udari na njihove pozicije nisu odvratile kampanju koju vode u Crvenom moru.

Pentagon je saopštio da nije materijalne štete niti povrijeđenih nakon što su Huti ispalili dvije rakete na trgovački brod Chem Ranger.

Napad je uslijedio nakon pete runde američkih napada u Jemenu ranije u četvrtak.

Bijela kuća je saopštila da su američke snage uništile niz projektila Hutija koje su planirali ispaliti prema Crvenom moru.

Govoreći nakon američkih udara, Bajdena su novinari u Vašingtonu pitali da li su napadi na mete Huta uspjeli, na šta je on odgovorio protivpitanjem, da li su napadi zaustavili Hute. Na vlastito pitanje odgovorio je odrečno i predvidio da će oni nastaviti s napadima.

Centralna komanda SAD koja nadgleda američke operacije na Bliskom istoku navela je u saopštenju da je izvela napade na dvije protubrodske rakete Hutija koje su bile usmjerene u južno Crveno more i bile spremne za lansiranje.

“Snage SAD identifikovale su projektile u oblastima Jemena pod kontrolom Hutija oko 15:40 po lokalnom vremenu i utvrdile da predstavljaju neposrednu pretnju trgovačkim brodovima i brodovima američke mornarice u regionu. Snage SAD su nakon toga udarile i uništile projektile u samoodbrani”, saopšteno je.

Zamjenica sekretara za štampu Pentagona Sabrina Sing je kasnije rekla novinarima na brifingu da SAD ne traže rat sa Hutima, već da sprovode odbrambene operacije.

U vatrenom govoru u četvrtak, vođa Huta je nazvao “velikom čašću” biti “u direktnoj konfrontaciji” s Izraelom, SAD-om i Velikom Britanijom.

“Agresija na naš dragi narod je kršenje, agresija, direktno zadiranje u suverenitet Jemena i direktan napad na jemenski narod”, rekao je Abdul Malik al-Huti, prenosi BBC.

Huti su počeli napadati trgovačka plovila u novembru, pravdavši to odgovorom na izraelsku vojnu operaciju u Gazi. Od tada, grupa je pokrenula desetine napada na komercijalne tankere koji prolaze kroz Crveno more, jedan od najprometnijih brodskih puteva na svijetu, što je izazvalo poremećaje u lancima snabdijevanja.

Kao odgovor, SAD i Velika Britanija pokrenule su talas vazdušnih napada na desetine ciljeva Hutija 11. januara. Udari – podržani od Australije, Bahreina, Holandije i Kanade – počeli su nakon što su snage Hutija ignorisale ultimatum da obustave napade u regionu.