a stotine hiljada ljudi, koje demonstriraju protiv vojnog udara, u glavnom gradu Sudana Kartumu bačen je jak suzavac, rekao je za Rojters svedok incidenta.

Ranije tokom dana, sudanske snage bezbednosti, pored suzavca, upotrebile su i šok bombe, kako bi rasterale demonstrante koji su se okupili u prestonici protiv vojnog udara koji je bio 25. oktobra, prenosi Rojters.

Demonstranti su marširali prema predsedničkoj palati, a okupili su se na manje od kilometra od palate, skandirajući “narod je jači” i “povlačenje je nemoguće”. Rojters u izveštaju navodi da su neki demonstranti utrčali u sporedne ulice kako bi se zaštitili od suzavca.

Uprkos tome što su snage bezbednosti blokirale mostove u prestonici, demonstranti su uspeli da pređu most koji povezuje grad Omdurman sa centralnim Kartumom, ali su tu dočekani jakim suzavcem, rekli su za Rojters svedoci događaja.

Demonstracije su planirane i u drugim gradovima širom zemlje.

Masovni protesti u Sudanu izbili su nakon vojnog udara izvršenog u oktobru, a nastavljeni su i nakon postizanja sporazuma 21. novembra kojim je vojna hunta prihvatila da vrati na položaj civilnog premijera Abdalu Hamdoka, koji je do tada bio u kućnom pritvoru.

Međutim, dogovor koji je Hamdok postigao s vojnim naišao je na nezadovoljstvo demonstranata koji su ga optužili za izdaju, iako je ranije taj političar predstavljao simbol otpora vojnim vlastima.

Premijer Abdala Hamdok je u subotu uveče upozorio da se sudanska revolucija suočila sa velikim nazadovanjem i da politička nepopustljivost sa svih strana ugrožava jedinstvo i stabilnost zemlje.

Bezbednosne snage su zatvorile glavne puteve koji vode do aerodroma i sedišta vojske, a zajedno sa paravojnim snagama raspoređene su oko predsedničke palate.

Neki od demonstranata su nosili sudanske zastave i fotografije građana koji su ubijeni u demonstracijama u poslednjih nekoliko meseci.

Navodi se da su ovo devete u nizu demonstracija protiv puča koje su nastavljene i nakon što je vojska 21. novembra vratila premijera Hamdoka, koji je bio u kućnom pritvoru, i oslobodila njega i druge političke zatvorenike.

Sporazum o vraćanju Hamdoka na vlast nailazi na protivljenje demonstranata, koji su ga ranije videli kao simbol otpora vojnoj vladavini i osudili njegov dogovor sa vojskom kao izdaju, navodi Rojters.

Civilne stranke koje su organizovale nekoliko masovnih protesta zahtevaju punu civilnu vlast pod sloganom “bez pregovora, bez partnerstva, bez legitimiteta”.