Zauzet obavezama u Sarajevu, kako sam tvrdi, Kristijan Šmit se nije pojavio u Njujorku. Istog dana kada se u Savjetu bezbjednosti raspravljalo o BiH, Šmit je tražio prostor u federalnim medijima.

Analitičari tvrde – Šmit nije sam odlučio da ne ide u Njujork, nego je dobio nalog da ostane ovdje.

Ocjenjuju da je zajednički poduhvat američkog ambasadora Majkla Marfija i Kristijana Šmita zapao u ozbiljne teškoće i da je logično da oni koji su ih poslali u BiH treba da ih vrate kući.

Play Video

I dok se Kristijan Šmit nemušto po sarajevskim medijima pravda da zbog obaveza nije mogao ići u Njujork, politikolog Nenad Kecmanović smatra da Šmit nije sam odlučio da se ne pojavi na sjednici Savjeta bezbjednosti UN-a, nego je dobio nalog da ostane ovdje na terenu i radi šta zna.

S obzirom na aktuelnu situaciju u svijetu samo im je još Šmit trebao, kaže Kecmanović koji ocjenjuje da je logično očekivati da i njega i američkog ambasadora vrate kući.

  • Neće to baš biti odmah da ne bi djelovalo kao poraz. Oni su htjeli da pod okriljem sudskog procesa tiho sklone Dodika, a izazvali su međutim gužvu, narod na entitetskim granicmama, homogenost rukovodstva, podršku opozicije, solidarnost Srbije, Mađarske i Rusije… Mislim da je svima jasno da se ne radi o Dodiku, nego o Republici Srpskoj – rekao je Kecmanović.

Šmit je klasična posljedica globalne konfuzije u kojoj su se izgubili elementarni kriterijumi u međunarodnim odnosima, a njegov neodlazak u Njujork pokazuje svu tragikomičnost vremena u kome živimo, smatra profesor Univerziteta u Istočnom Sarajevu Drago Vuković.

  • Što se tiče Šmita, mislim da se on potpuno izgubio, da ovo što Republika Srpska pokušava da se bavi ozbiljnim, ne samo političkim procesima, kada je riječ o Šmitu, nego i pravosudnim procesima i pokretanje nekih procesa pred međunarodnim sudovima i uključivanje stranih advokata, pravi ozbiljnu nervozu kod Šmita – kazao je Vuković.

A nervozu, reklo bi se, Šmit nastavlja da iskazuje gostujući u federalnim medijima. Bar ako je zaključiti po neprimjerenom rječniku, koji mu nije nepoznanica.

  • Јednostavno ne ide drugačije, zar misli stvarno da se tako može ponašati u Evropi, kao neki banjalučki bik – prokomentarisao je Šmit u svom stilu gostujući na sarajevskoj FACE televiziji.

Da uvrede svjedoče o tome kakve su njemačke diplomate, prokometarisao je na društvenim mrežama savjetnik predsjednika Srpske Ognjen Tadić.

I ne samo da nastupa u maniru čovjeka bez manira, Šmit iznosi i navode o tome kako se u Srpskoj za politiku traži saglasnost ruskog ministra Sergeja Lavrova, te poručuje ministru bezbjednosti da radi svoj posao. Nije dugo čekao na odgovor iz Srpske.

  • Dodik, a i generalno mi iz Republike Srpske smo i prepoznatljivi baš po tome da sami, samostalno i autonomno donosimo svoje političke odluke, a ako je nekom potrebno zeleno svjetlo od Lavrova, onda je to upravo Šmit koji bez, između ostalog i glasa Rusije, ne može postati visoki predstavnik – istakao je Radovan Kovačević, delegat u Klubu Srba Doma naroda PS BiH.

Nenad Nešić, ministar bezbjednosti u Savjetu ministara rekao je da on svoj posao radi vrlo odgovorno i revnosno i, kako navodi, ne razumije na šta je mislio Šmit.

  • Vjerovatno je stvar u tome što on ne radi svoj posao, nego one poslove koji mu ne pripadaju i za koja nema zakonska ovlašćenja – jasan je Nešić.

Ide Šmit i korak dalje od vrijeđanja i držanja lekcija.

  • Ono što je indikativno u ovom nastupu jeste da je Šmit izrekao potpuno netačnu informaciju, to jest laž, a to je da je uslov za pristupanje Evropskoj uniji rješavanje pitanja državne imovine. To apsolutno nije tako – smatra Srđan Mazalica, poslanik SNSD-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske.

I dok za to optužuje Dodika, zapravo Šmit manipuliše Evropljanima i vrlo jasno se mora odvojiti evropska od agende koju provode Šmit i nekoliko ambasadora koji su ga izabrali, a koji žele da razvlaste Republiku Srpsku i geopolitički je slome, zaključuje Mazalica.