Član Predsjedništva BiH iz Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da se stiče utisak da u sukobu u Ukrajini Zapad želi da pobijedi Rusiju, a da pritom ne učestvuje aktivno u neprijateljstvima, već samo isporučuje oružje u Kijev.

Dakle, nikome se ne žuri sa dogovorima. Kao da očekuju da se to pitanje riješi vojno. Vjerovatno Zapad pokušava da pronađe načine da ostvari pobjedu nad Rusijom. Ali, kao i svaki rat, i ovaj sukob donosi, prije svega, stradanja i žrtve među stanovništvom. Zapad je jednom, iz humanitarnih razloga, već bombardovao Srbe. A sada se i oružje Ukrajini isporučuje u navodno humanitarne svrhe, istovremeno, dovodeći samu Ukrajinu u bezizlaznu situaciju – konstatovao je Dodik.

On je ocijenio da je Zapad ignorisao strahove i zabrinutost o kojima je Rusija više puta govorila, o opravdanom strahu od približavanja vojne infrastrukture njenim granicama, te je tako svijet došao do sukoba u Ukrajini.

– Vjerovatno je neko na Zapadu želio ovaj sukob Moskve i Kijeva. Istovremeno, najviše zabrinjava činjenica da trenutno nema dijaloga između zaraćenih strana – rekao je Dodik u intervjuu za rusku “Izvestiju” tokom Međunarodnog ekonomskog foruma u Sankt Peterburgu.

On je naveo da razumije razloge koji su naveli Rusiju da prizna nezavisnosti Donjecke Narodne Republike i Luganske Narodne Republike, te podsjetio na Republiku Srpsku Krajinu.

Nekada je na teritoriji Hrvatske postojala Republika Srpska Krajina. Na potpuno isti način pod pritiskom Zapada, snagama i rukama Hrvata, ovaj entitet je prestao da postoji. I što je najgore, to je očišćeno po etničkim linijama. Pretpostavljamo da je isto planirano i za DNR i LNR. I sa ove tačke gledišta, razumijemo trenutnu situaciju. Što se tiče naših procjena, jasno vidimo da od 2014. godine u ovim republikama stradaju lokalni ljudi i zato ćemo podržati svako rješenje koje će dovesti do mira na ovim teritorijama – poručio je Dodik.

On je podsjetio da u BiH postoji zakon koji zabranjuje njenim građanima učešće u međunarodnim vojnim sukobima, te dodao da zatvor očekuje državljane BiH koji se vrate u zemlju nakon učešća u sukobu u Ukrajini.

– Takve mjere su preduzete protiv onih koji su učestvovali u sukobu u Siriji. Stoga pretpostavljam da u ovom slučaju ne bi trebalo da bude promjena u ovom postupku. Vidjeli smo, svakako, da je mnogo različitih strana uključeno u rusko-ukrajinski sukob, a posebno smo to vidjeli u bitkama za Mariupolj – istakao je Dodik.

On smatra apsurdnim da BiH uvede sankcije Rusiji, koja je garant Dejtonskog sporazuma, a koji je sam temelj i garant postojanja cijele BiH, ističući da je svijet pun apsurda.

– Hrvatsko-muslimanski dio BiH pokušava da bude solidaran sa Zapadom. Ali EU nije uvijek u pravu i ne treba uvijek biti solidaran sa njom. Ne smijemo zaboraviti da su svojevremeno uvedene i sankcije Srbima. Stoga smo veoma dobro osjetili stav Zapada. Osim toga, Rusija je kroz istoriju podržavala Srbe – rekao je Dodik.

On je rekao da će sa predsjednikom Ruske Federacije Vladimirom Putinom razgovarati o aktuelnim dešavanjima u vezi sa Ukrajinom, jer je to važna politička tema i da će mu biti važno da od njega, kao od prijatelja, čuje mišljenje i viziju ove situacije.

Dodik je dodao da će sa Putinom razgovarati i o primjeni Dejtonskog sporazuma, čiji je Rusija garant, a time ima i dužnosti i prava, kao i o ekonomiji, posebno o izgradnji gasovoda /krak Balkanskog toka/, za šta je Republika Srpska već završila sve pripremne faze, ali je situacija u vezi sa Ukrajinom usporila realizaciju ovog projekta.

On je istakao da je ovo najvažniji energetski projekat za Republiku Srpsku, jer u Banjaluci, glavnom gradu Republike Srpske, ne postoji gasovod.

– Planirani sastanak biće nastavak naših kontinuiranih međusobnih odnosa. I veoma sam srećan zbog toga, jer će se to odvijati u tako teškim uslovima na međunarodnoj areni. Zanima me stav predsjednika Vladimira Putina na aktuelna dešavanja. Naravno, nastavićemo da razgovaramo o svim pitanjima naše bilateralne saradnje – rekao je Dodik.

Govoreći o BiH, Dodik je naglasio da je politika Republike Srpske apsolutno protiv ulaska BiH u NATO, ali da nije protiv ulaska u EU iako taj proces treba da se odvija pod uslovima prihvatljivim za Srpsku.

– U našem regionu je entuzijazam za ulazak u EU prilično slab. Apsolutno nije na nivou na kome je bio, na primjer, prije 10 godina. Sve će u velikoj mjeri zavisiti od toga kako se Evropa razvija, da li će to biti podložno američkoj politici – rekao je Dodik.

On je naveo da mnogi analitičari BiH ocjenjuju kao neuspješnu i izgubljenu zemlju, jer unutar nje nema okvira koji bi to podržao, te da Zapad već 25 godina modelira viziju ove zemlje.

– Međutim, njihova politika nema rezultata. A mi smo kao država pod stalnim pritiskom, jer projekti koji se projektuju na nas jednostavno su nepodesni za naše funkcionisanje. Što se Republike Srpske tiče, uvijek ćemo biti za slovo Dejtona i za implementaciju ovog sporazuma. Ali, nažalost, to više nije slovo, već duh – istakao je Dodik.

Upitan da li planira da učestvuje na predstojećim opštim izborima u BiH, Dodik je rekao da, prije svega, planira pobjedu.