Politika Zapada, koja je usmerena na antirusko jačanje Kijeva, dovela je celu Evropu na ivicu oružanog sukoba.

Ovo je izjavio u sredu Konstantin Gavrilov, šef delegacije Rusije na pregovorima o pitanjima vojne bezbednosti i kontrole nad naoružanjem koja se održava u Beču.

“‘Posrednici’ u mirnom rešavanju krize u Ukrajini – Francuska i Nemačka – iskoristile su minski ‘Kompleks mera’ i Rezoluciju 2202 Saveta bezbednosti UN (usvojenu 15. februara 2015.) kao paravan za tajnu diplomatiju, usmerenu na antirusko vojno jačanje Kijeva, uz direktnu saradnju zemalja-članica NATO-a. Uz napore evropskih zvaničnika ta politika je na kraju celu Evropu dovela na ivicu oružanog sukoba”, upozorio je Gavrilov, nastupajući na plenarnoj sednici Foruma OEBS-a o saradnji u oblasti bezbednosti.

Bivša nemačka kancelarka Angela Merkel ranije je izjavila u intervjuu nedeljniku “Cajt” da su posrednički napori Nemačke i Francuske u takozvanom minskom formatu billi usmereni na to da se Ukrajini da vremena da ojača.

Rat u Ukrajini može da se prekine u bilo kom trenutku
Gavrilov je, takođe, istakao da kijevski režim i njegovi zapadni mentori mogu u bilo kom trenutku da prekinu borbena dejstva, a da su predlozi Rusije poznati i da ostaju na snazi.

“Kijevski režim i njegovi zapadni mentori mogu u bilo kom trenutku da prekinu borbena dejstva. Predlozi Ruske Federacije u vezi s demilitarizacijom i denacifikacijom Ukrajine, otklanjanju svih pretnji bezbednosti s njene teritorije, u okviru ustavno utvrđenih granica dobro su poznate i ostaju na snazi”, rekao je Gavrilov.

Prema njegovim rečima, “uspeh specijalne vojne operacije je neminovan, kao i realizacija ciljeva koje je postavilo vojno-političko rukovodstvo Rusije”.

“Postizaćemo ciljeve na sve moguće načine i spremni smo za bilo kakav razvoj situacije”, dodao je Gavrilov.

On je, takođe, upozorio na to da SAD čine sve da pojačaju sukob u Ukrajini.

“Ukrajina je postala poligon za ispitivanje zapadnog oružja, a SAD i njihovim saveznicima je dala mogućnost da analiziraju kako njihova oružana i vojna tehnika deluje pri intezivnom korišćenju u realnim borbenim uslovima. Danas predstavnici raznih zapadnih obaveštajnih službi ciničnoi izjavljuju da im je upotreba višecevnih raketnih bacača HIMARS u Ukrajini omogućila da izvuku neke ‘dragocene lekcije'”, naveo je Gavrilov.

On je dodao da iz tih sistema “ukrajinska vojska i strani plaćenici masovno ubijaju civile u Donbasu”.

Poverenje Rusije u NATO i EU bespovratno izgubljeno
Poverenje Rusije u NATO i Evropsku uniju je bespovratno izgubljeno, Zapad nije sposoban za dogovor, naglasio je Gavrilov.

“Danas evropski kontinent žanje plodove egoistične politike NATO-a i Evropske unije, u koje je Rusija bespovratno izgubila poverenje. Ponovo ćemo naglasiti da je poslednja kap bilo priznanje bivšeg predsednika Francuske Fransoa Olanda i bivše nemačke kancelarke Angele Merkel da su ‘osam godina simulirali konstruktivnost’ u okviru ‘normandijskog formata”, istakao je Gavrilov.

On je dodao da je sadašnja kriza evropskog sistema bezbednosti duboko ukorenjena u “nastojanjima Vašingtona, uz ćutljivo neprotivljenje njegovih saveznika” da se sve ono što je građeno nakon Drugog svetskog rata i nakon geopolitičkih promena u svetu krajem osamdesetih goidna – pretvori u pepeo.

“Potpuno se razara vojno-politička težina OEBS-a. Pojačan je problem konvencionalnog naoružanja u Evropi. Nezadrživo povećanje njegove količine dovelo je do toga da pregovori o smanjenju nivoa vojne napetosti izgube perspektivu”, dodao je Gavrilov.