Narodna skupština Republike Srpske, na prijedlog Kluba poslanika Ujedinjene Srpske, usvojila zaključak kojim od Vlade RS traže da nastavi pregovore sa budžetskim sindikatima o vraćanju toplog obroka i regresa za zaposlene u javnom sektoru. Predsjednik Sindikata uprave RS, Božo Marić, tvrdi da je usvojeni zaključak rezultat inicijative njegovog i ostalih budžetskih sindikata, koji su ga podržali, a ne na inicijativu Saveza sindikata Republike Srpske. O tom pitanju ali i mnogim drugim pitanjima vezanih za zaključak Narodne skupštine Republike Srpske, razgovarali smo sa predsjednikom Sindikata Uprave Republike Srpske, Božom Marićem.

  • Kako je došlo do usvajanja vašeg zaključka i zašto to nije bio prijedlog Vlade RS ako ste pregovarali?

Nakon održane Skupštine Sindikata uprave Republike Srpske i inicijative Sindikata uprave Republike Srpske u vezi sa usklađivanjem zakona o platama za zaposlene u javnom sektoru i sistemskog Zakona o radu, prvi sastanak sa kolegom Šerbedžijom iz Strukovnog sindikata medicinskih sestara i tehničara obavili smo sa predsjednikom US dr Nenadom Stevandićem koji je javno dao podršku našoj iniciajtivi, jer bi ovakve izmjene zakonskih propisa za 55 000 zaposlenih u oblasti javnih službi, organa uprave, zdravstva, obrazovanja, nauke i kulture, MUP i oblasti pravosuđa došlo do povećanja primanja svih zaposlenih u istom nominalnom iznosu od čistačice do direktora.
Nakon ovog sastanka u junu i julu usljedio je niz sastanaka sa devet poslaničkih klubova koji su nam pružili podršku u vezi sa našom inicijativom. (US, SNSD, SP, NPS, DNS, SDS, PDP, DEMOS i SPS). Ohrabreni neophodnom podrškom narodnih poslanika za izglasavanje ovakvih izmjena od Vlade RS smo zatražili da otpočnemo pregovore na ovu temu. Prvi sastanak sa premijerom usljedio je 24 septembra, kada smo premijeru predočili naše zahtjeve ali i način kako da obezbjedimo dodatna sredstva u budžetu i fondovima za predviđena povećanja. Naš prijedlog je da Republika Srpska treba da uvede najniže poreske osnovice za svaku granu djelatnosti kako bi se spriječile zloupotrebe sa najnižom platom i isplatom plata u kovertama, čime bi se smanjila siva zona u oblasti rada, a u budžetu i javnim fondovima obezbjedili bi neophodna dodatna sredstva koja iziskuju vraćanje prava na topli obrok i regres. Nakon našeg sastanka formirana je Interrresorna radna grupa od predstavnika sindikata i Vlade RS, koja je utvrdila tačan broj zaposlenih i iznos neophodnih sredstava u budžetu za isplatu toplog obroka i regresa za 55000 zaposlenih, a nakon toga našoj inicijativi su se pridružili i svi ostali budžetski i fondovski sindikati. Bez obzira na identične zahtjeve devet sindikata budžetskih i fondovskih korisnika, Vlada RS se oglušila na naše zahtjeve i izašla je sa svojim modelom povećanja 5% za primanja do 1000 KM i 3% preko 1000 KM pri tome pravdajući da nema dovoljno sredstava za ispunjenje naših zahtjeva, što je za Sindikat uprave Republike Srpske apsolutno neprihvatljivo ako uzmemo u obzir inflaciju i troškove života. Mi nismo imali drugog izbora osim da sa Sindikatom radnika unutrašnjih poslova RS, Samostalnim sindikatom u zdravstvu i socijalnoj zaštiti RS, Strukovnim sindikatom medicinskih sestara i tehničara RS i Strukovnim sindikatom doktora medicine RS, 13.12.2021.g poslaničkim klubovima uputimo zahtjev da u ime 55000 radnika usvoje Zaključak kojim će obavezati Vladu RS da izradi nove ili izmjene i dopune zakona o platama kojima će se posebno iskazati naknade za topli obrok i regres. Poslanički klub US prihvatio je naš zahtjev i u naše ime predložio taj Zaključak koji su podržali svi prisutni poslanici. Zaključak je usvojen sa 57 glasova ZA.

  • Vjerujete li da će Vlada RS ispoštovati zaključak?

Vjerujem da Vlada RS više nema izgovora za neispunjavanje zahtjeva 55000 zaposlenih u javnom sektoru, naročito nakon što ju je na to obavezao najviši zakonodavni organ Republike Srpske. Ukoliko Vlada RS iskaže ozbiljnu namjeru da se obračuna sa sivom ekonomijom i isplatom plata u koverti zaposlenima u realnom sektoru, uvešće najnižu poresku osnovicu za svaku granu djelatnosti i zanimanje. Ispunjenjem ovog našeg zahtjeva došlo bi do povećanja plata u realnom sektoru na koje bi se plaćali porezi i doprinosi, što bi značilo i znatno više sredstava u budžetu i fondovima čime bi se stvorili preduslovi za ispunjenje naših zahtjeva. Procjene su da se jedan cijeli budžet kreće u sivoj zoni, što znači da Vlada RS treba da se odluči da li je u službi krupnog kapitala ili svojih radnika. Moramo da znamo da svaka isplata plata u koverti znači potkradanje države i svih fondova putem kojih se obezbjeđuje zdravtsvena zaštita, isplata penzija, isplata dječijih dodataka, isplata naknada usljed nezaposlenosti podsticaja privredi. Vlada RS ima dva izbora ili će igrati za raju ili za krupni kapital, što bi u doglednom vremenu značilo ozbiljan odliv radno sposobnog stanovništva iz Republike Srpske, tako da nemam dilemu da će doći do ispunjenja naših zahtjeva.

  • Kakav je položaj, a kakav stav radnika u državnoj upravi jer ih mnogi nazivaju uhljebima?

Generalizacija ovog pitanja nije dobra zbog onih radnika koji svoj posao obavljaju čestito i odgovorno. Zbog pojedinaca koji šalju lošu sliku ne želim da komentarišem na taj način ovo pitanje, jer su takvi manjina. U velikoj većini su profesionalci koji svoj posao obavljaju odgovorno i pošteno, onima koji nanose štetu ugledu državne službe se trebamo zahvaliti na saradnji. Mi kao sindikat se zalažemo da državna služba treba da bude služba sposobnih a ne služba podobnih! Zbog toga tražimo da Vlada RS hitno objavi Registar svih zaposlenih koji platu primaju iz budžeta ili javnih sredstava i da konačno vidimo ko je sve u našim redovima. Naši ljudi i dalje žive u ubjeđenju da u javnom sektoru teče med i mlijeko i da su plate velike, a kada dođu u javni sektor shvate da to baš i nije tako. Primjer: primanje čistačice koja čisti Kabinet predsjednika Vlade RS, prema novim izmjenama i dopunama zakona o platama iznosi 580,00 KM. U tom iznosu je plata + topli obrok + 1/12 regresa, ukoliko to sve razdvojimo njena plata je 380 KM što je za 165 KM manje od najniže zagrantovane plate u Republici Srpskoj!

  • Može li se postići konsenzus svih sindikata po važnim radničkim pitanjima i koliko su sindikati razjedinjeni?

Budžetski sindikati su pokazali jedinstvo okupljajući se jedinstveno oko zahtjeva za 55000 zaposlenih, bez obzira u kojoj sindikalnoj centrali oni djelovali i bez obzira na opstrukcije vječitih sujetnih sindikalnih lidera. Bojim se da su radnici u Republici Srpskoj predugo bili taoci sindikalnog Maršala koji poslednjih dvadeset i kusur godina razjedinjuje sindikate i uništava radnička prava pod sloganom “Radnicima nikad gore, meni nikad bolje”. Sama personifikacija sindikalnog pokreta u lik i djelo jedne osobe je pogubna i vjerujem da je taj period daleko iza nas. Pametnom čovjeku bi bilo dovoljno da pročita komentare na društvenim mrežama ili portalima nakon svoje izjave i da shvati šta mu radnici poručuju, ali očigledno da to neki nikada neće shvatiti jer su se poistovjetili sa sindikalnim pokretom. Na sindikalnom nebu imamo sve više novih i mladih lica koji su se oteli iz ruku sindikalnih metuzalema i siguran sam da za sindnikalni pokret u Srpskoj predstoje bolji dani, možda i nova sindikalna centrala ili ujedinjenje svih sindikata.

  • Kakva je poruka sindikata za Novu Godinu i Božić?

Svim građanima želimo puno zdravlja i srećne predstojeće praznike, da ih u miru i slozi proslave sa svojim najbližima. Poruka Sindikata uprave Republike Srpske je da se za bolji položaj i status radnika moramo zajednički boriti, i da sindikat nije lider Sindikata več njegovo članstvo. Koliko budemo složni toliko ćemo i ostvariti naše zahtjeve.
Previše najboljih sinova Republike Srpske je dalo život za Srpsku da bi mi danas mogli da živimo i radimo u njoj, zbog toga nikada ne smijemo dozvoliti da nas u miru političari otjeraju iz nje zbog siromaštva i niskih primanja.

(Vrbas Media)