Odluka Ustavnog suda o neustavnosti Regulacionog plana za centar grada Banjaluka iz 2018. godine je “pravna katastrofa”, ali ćemo je poštovati. To, naravno, ne znači da će ono što je izgrađeno biti porušeno, a radovi koji sada stoje biće nastavljeni za koji mjesec, kaže za BL portal Andrej Došenović, pravni zastupnik “Premium Investa” koji je prošle godine u centru grada počeo izgradnju kompleksa “BIjeli dvor”.
Došenović ne krije da ovakvu odluku smatra lošom porukom i aktuelnim i budućim investitorima.

“Ovo je poruka svim domaćim i stranim investitorima, koji grade i ulažu u Banjaluku, da ne treba da ulažu uopšte. Neka idu vani u neke uređene sisteme, jer ovo kod nas je neuređen sistem, ovdje ne treba ništa graditi i posljednji investitor treba da ode iz ove države“, ogorčen je Došenović.

Takođe ističe da je do sada bilo nekoliko desetina inicijativa za ocjenu ustavnosti svih Regulacionih planova u Banjaluci, ali da su sve odbačene, a da je nakon četiri godine od podnošenja inicijative oboren glavni Regulacioni plan.

„Na kraju krajeva i zgrada Ustavnog suda se radi prema ovom planu, hoće li i oni prestati raditi?“, upitao je on.

Dodao je da je razlog zbog kojeg je ovaj Regulacioni plan oboren “smiješan”, jer je, kako kaže, u pitanju proceduralna greška, kao da su i svi ostali Regulacioni planovi doneseni prema istoj praksi.

„Nijedan Regulacioni plan u Banjaluci se ne bi mogao usvojiti bez Urbanističkog plana prije svega. I vi sada, poslije 25 godina takve prakse dolazite i kažete – ovo je sada neustavno. I jeste neustavno, ali i svi ostali su onda neustavni“, tvrdi Došenović.

Napominje da odluka Suda ipak neće dovesti do rušenja objekata izgrađenih od 2018. godine na osnovu tada važećeg, a sada oborenog Regulacionog plana, a uvjeren je i da će gradnja na svim projektima biti nastavljena, kao i da bi radnici na gradilišta trebalo da se vrate za samo nekoliko mjeseci.

„Ovaj oboreni Regulacioni plan se treba vratiti u fazu javne rasprave, da se na sve primjedbe da ekvivalentan odgovor na osnovu zakona i podzakonskih akata i onda treba ići na njegovo usvajanje. Mislim da za to ne treba više od dva do tri mjeseca“, smatra Došenović i objašnjava da bi bilo uzaludno rušiti objekte u koje su uložene desetine miliona maraka, naročito kada se uzme u obzir da će se, tvrdi on, gradnja nastaviti nakon usvajanja istog Regulacionog plana koji je oboren.

„Gradnja će se nastaviti, dozvole imamo, radovi neće stajati“, kratko je zaključio Došenović.