Sedam hiljada maraka Gradska uprava dala je za video produkciju i scenografiju deset različitih događaja i manifestacija u sklopu obilježavanja Dana grada, iako su nas optužili da smo taj novac dali samo za jednu stvar, što nije tačno.
Tako gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković, u obraćanju na svojim i društvenim mrežama Grada, odgovara na pitanje koje niko nije ni postavio. Broj realizovanih događaja ni iznos koji je za to plaćen nisu sporni, već činjenica da je posao unaprijed dogovoren i da je javna nabavka provedena sa zakašnjenjem, odnosno tek 14. maja, 23 dana nakon obilježavanja Dana grada i pet dana nakon posljednje manifestacije – piknika na mjestu novog gradskog parka.

Istovremeno, na pitanje BL portala zbog čega je ta javna nabavka provedena nakon završetka posla, zbog čega su se odlučili za direktan sporazum sa agencijom “STARS&MORE” i šta je konkretno bio predmet nabavke, iz Gradske uprave ni nakon šest dana nisu odgovorili.

Iz Udruženja “Tender” bili su jasni da je naknadno objavljivanje već izvršene nabavke protivzakonito.

„To je, prema važećim propisima, krivično djelo, jer ne postoji nijedan modalitet na osnovu kojeg se javna nabavka može raspisati nakon završenog posla“, potvrdio je član Predsjedništva udruženja „Tender“, Rajko Kecman.

U svom obraćanju, Stanivuković se dotakao i nabavke materijalno tehničkih sredstava za potrebe vakcinacije, posao dodijeljen preduzeću „Perfect clean“ iz Banjaluke u vlasništvu porodice Jelenka Lolića, dugogodišnjeg prijatelja i poslovnog partnera Dragana Stanivukovića, ali ponovo bez riječi o porodičnim vezama sa tom firmom.

Umjesto toga, Stanivuković tvrdi da kese za medicinski otpad koje su, prema specifikaciji, po komadu koštale 2,69 KM, odnosno skoro šest puta više od tržišnih cijena, zapravo nisu toliko plaćene Lolićima, jer, kako kaže, nije u pitanju jedna, već paket od 20 kesa.

Izvod iz ponude “Perfect Clean”
U specifikaciji koju su iz Gradske uprave dostavili BL portalu, vidljivo je da kese nisu zavedene po pakovanju, već po komadu, i da je naručeno dvije hiljade komada.

Nigdje nema oznake 20/1 ako je u pitanju 20 kesa, što je uobičajeno označavanje, a navedeno je i u ponudi koju smo dobili od preduzeća koje prodajte tu robu. Tako je u toj ponudi jasno naznačeno da su kese ROL 10/1 po cijeni od 5 KM, kao i da je jedinica mjere ROL, a ne KOM, što onda bez dileme potvrđuje da te kese koštaju 0,50 KM po komadu.

Izvod iz cjenovnika preduzeća koje prodaje robu za zbrinjavanje medicinskog otpada
Nelogično je, takođe, da su kese nabavljene u pakovanju od 20 komada, jer po toj računici ispada da je Gradska uprava za proces vakcinacije koji se odvija na punktu na velesajmu kupila čak 40.000 kesa za medicinski otpad, odnosno da Grad ima duplo više kesa u odnosu na broj Banjalučana koji su do sada primili prvu dozu vakcine.

Stanivuković, takođe, poručuje da se, zahvalujući transparentnosti Gradske uprave, do svih podataka o troškovima i poslovima njegove administracije može lako doći, i da zbog toga „istraživačko novinarstvo nije potrebno“.

Objavljene podatke o spornim tenderima, Stanivuković, između ostalog, naziva „njihovim odgovorom na naše pokušaje da se suprotstavimo kriminalu i tajkunima“, i „njihovim pokušajem da nas uprljaju“.

Vezane vijesti: