Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić izjavio je da odluka Evropskog suda za ljudska prava u slučaju “Kovačević protiv BiH” u Republici Srpskoj ništa ne znači, iako je ona u Sarajevu doživljena sa nekim velikim odobravanjem.

“Mi poštujemo ono što potpišemo. Mi smo potpisali sve anekse Dejtonskog sporazuma i dali ovlaštenje Srbiji da potpiše Dejtonski sporazum. Mi se Dejtonskog sporazuma, onoga što smo potpisali, držimo. Držimo se i onoga što su nam oteli, a mi pokušavamo da vratimo”, rekao je Stevandić novinarima na Ozrenu.

On je naglasio da Republika Srpska nema šta da se drži odluka koje je neko drugi donio i želi da ih nametne.

“Pokazali smo to tokom ovih godinu dana borbe protiv nametanja i intervencionizma da za nas te odluke neće biti važeće i da mi ne možemo sprovoditi odluke koje garantuju naš nestanak, nego da ćemo sprovoditi odluke koje garantuju naš opstanak, a te odluke donosimo mi sami”, dodao je Stevandić.

Predsjedavajuća sudskog vijeća Evropskog suda za ljudska prava u slučaju “Kovačević protiv BiH” Gabrijele Kučko Štadlmajer iz Austrije izdvojila je mišljenje u presudi, uz obrazloženje da je osnovni uslov za svaku predstavku pred tim sudom da su iscrpljeni svi domaći pravni lijekovi, a da u ovom slučaju nisu.

Evropski sud za ljudska prava je utvrdio da je došlo do povrede člana jedan Protokola 12 /opšta zabrana diskriminacije/ i Evropske konvencije o ljudskim pravima zbog toga što Slaven Kovačević “nije adekvatno zastupljen u Domu naroda Parlamentarne skupštine i Predsjedništvu BiH”.

Stevandić dodaje je da je istrajnost predsjednika Srpske Milorada Dodika meta napada sa svih strana, ali da će Dodik svojom pobjedom pokazati da Republika Srpska drži do svojih institucija.

“Ovo nije lično, već pitanje opstanka naroda”, rekao je Stevandić.

Komentarišući Dodikov prijedlog o izuzeću sudije Jasmine Ćosić Dedović u slučaju da postupa u predmetu protiv njega, Stevandić je novinarima na Ozrenu rekao da Dodika napadaju sa svih strana, koristeći sve vrste “pravnih sredstava”, podlosti, namještaljki, ucjena.

Prema Stevandićevim riječima, namjera je da se ubuduće onima koje bi Zapad želio da dovede na Dodikovo mjesto kaže šta moraju da rade “da ne bi prošli kao Dodik”.

“Dodik je najistrajniji položaj koji se napada sa svih strana. Naša obaveza je da Dodik ne može da prođe loše. On će svojom pobjedom pokazati da Republika Srpska ne drži samo do svojih institucija i predsjednika, već i do sebe”, rekao je Stevandić.

Tužilaštvo BiH podiglo je 11. avgusta optužnicu protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i vršioca dužnosti direktora “Službenog glasnika Republike Srpske” Miloša Lukića zbog nepoštovanja odluka Kristijana Šmita.

Dodikov branilac, advokat Goran Bubić izjavio je ranije Srni da je Sudu BiH na Dodikov zahtjev uputio prijedlog za izuzeće sudije Jasmine Ćosić Dedović u slučaju da postupa u predmetu protiv Dodika. Bubić je pojasnio da odbrana smatra da u ovom predmetu Dedovićeva ne može postupati zato što postoje okolnosti koje izazivaju razumnu sumnju u njenu nepristrasnost