Košarkaši Crvene zvezde su doživeli i drugi poraz od Baskonije ove sezone.

Ekipa iz Vitorije je uspela da nadigra crveno-bele i u “Beogradskoj areni”, slavila ne rezultatom 91:90, u okviru 22. kola Evrolige.

Zvezda je ostala na 13. mestu elitnog takmičenja sa devet pobeda i 13 poraza, dok je Baskonija trenutno sedma sa skorom 12-10.

Nimalo prijatan poraz za crveno-bele, koji konatanto pokušavaju da uhvate zalet za mesto u gornjem delu tabele, ali se “okliznu” uvek na prvom koraku.

Zvezda je dobro otvorila meč i posle prve četvrtine došla do dvocifrene prednosti, a delimično je održala na poluvremenu (52:43).

Ipak, usledio je treći period za zaborav, gde crveno-beli gotovo ništa nisu prikazali defanzivno, a ni ofanzivno. Baskonija je taj period dobila (26:10). Do kraja meča, ispostaviće se da je to presudilo domaćoj ekipi.

Kad glavno “oružije” postane najveći problem
Glavni problem, pored loše odbrane, s obzirom da je rival uspeo da ubaci 91 poen, jeste bio ofanzivni skok, kako zaustaviti Markusa Hauarda, kao i kreativnost u napadu u pojedinim momentima.

Izabranici Janisa Steropulosa nikako nisu mogli da izađu na kraj sa ofanzivnim skokom Baskonije. Uspela je španska ekipa da napravi čak 15 skokova u napadu, naspram Zvezdinih šest.

Nekoliko puta u četvrtom kvatrtalu i po dva u istom napadu, koji se na kraju završavao trojkom Hauarda ili srpskog reprezentativca Vanje Marinkovića i to u momentima kada su crveno-beli jurili priključak.

Duško Ivanović je odlično iskoristio potencijal američkog beka, iako je dobro počeo meč sa dve ubačene trojke, zbog dva rana faula nije se vraćao u igru u prvom poluvremenu.

Iako, crveno-beli igraju dobru odbranu na spoljnim pozicijama, ovoga puta to nije bio slučaj.

Ipak, ulaskom u trećoj četvrtini je postigao 17 poena, više nego što je ceo tim Zvezde u tom periodu, a potom devet u poslednjem kvartalu, četiri u završnom minutu i tako ispostaviće se da je “obezbedio” pobedu gostima iz Španije.

Imao je neverovatne procente šuta za tri poena i bio nerešiva enigma za odbranu crveno-belih. Ubacio je sedam od 10 trojki (70%).

Pored njega, Vanja Marinković je blistao sa 18 poena (5/9 za tri poena), kao i Čima Moneke, koji je definitivno stavio tačku na meč sa ofanzivnim skokom posle bacanja Kodija Milera-Mekintajera u poslednjih osam sekundi.

Moneke je utakmicu završio sa 13 poena i 12 skokova, od čega su sedam bili ofanzivni skokovi, što je više od celog tima Crvene zvezde.

To je potvrdio i trener crveno-belih.

“Imali smo konstantno prednost u prvom poluvremenu, ali smo i tad imali probleme sa njihovim skokom u napadu. Na kraju je Baskonija imala čak 15 skokova u napadu što je i presudilo. U drugom poluvremenu je stao naš napad, ali je zatajila i odbrana. Teško je pobediti kad primite 91 poen. Ofanzivno smo našli rešenja i bez tri povređena beka, ali je problem bila odbrana”, rekao je Sferopulos na konferenciji za medije.

Ofanzivni potencijal Zvezde
Odličnu partiju iza sebe imao je Jago dos Santos, koji već u nekoliko mečeva jedan od glavnih nosioca igre crveno-belih, s obzirom na izostanak Miloša Teodosića.

Na ovom meču je za 26 minuta na parketu postigao 26 poena (8/14 iz igre 57%) uz tri skoka i pet asistencija.

Rokas Gedraitis je digao formu, kao i na prethodnim mečevima i sada je bio dvocifren sa 13 poena (5/7 iz igre) uz pet skokova. Zanimljivo Janis Sferopulos ga je držao na terenu čak 35 minuta.

Novo pojačanje crveno-belih Džavonte Smart je s obzirom na velike probleme u igračkom kadru odmah “gurnut u vatru”. Ostavio je solidan utisak, s obzirom da je postigao 11 poena (4/10 iz igre, 1/6 za tri) uz tri skoka i dve asistencije i jednu ukradenu loptu.

Utisak nije loš, s obzirom da je sa crveno-belima odradio samo jedan trening. Imao je dve izgubljene lopte, pošto se još uvek nije povezao sa igračima, ali na prvu loptu deluje kao dobro pojačanje. Pogodio je dva šuta sa distance pod kontaktom. Takavog igrača Zvezda nije imala do ovog trenutka. Takođe, veoma je dobar u prodoru, s obzirom na snažno telo koje poseduje. Šut za tri poena mu nije išao najbolje, ali sigurno će popraviti brojke, s obzirom na dobru mehaniku šuta i to da je svaka lopta imala putanju.

Dvocifren je bio i Adam Hanga sa 10 poena (4/6 iz igre) uz dva skoka i jednu asistenciju, odigrao je nešto više od proseka ove sezone.

Konačno je proradio i Dejan Davidovac, koji je uspeo da ubaci tri trojke iz isto toliko pokušaja, meč je završio sa devet poena i tri skoka.

Delimično su podbacili igrači na centarskim pozicijama, pored toga što nisu uspevali da zatvore ofanzan skok, nisu najbolje izgledali u napadu. Džoel Bolomboj je jedan od nosioca igre Zvezde ove sezone, a na ovom meču je imao 9 poena uz pet skokova, od čega je jedan defanzivan. Takođe, Luka Mitrović je upisao šest poena uz dva skoka i tri asistencije. Pogodio je za tri poena, što nije bilo za očekivanje od njega, s obzirom da se ne odlučuje za takav šut u poslednjih nekoliko godina karijere, ali je u ključnom momentu promašio oba slobodna bacanja, kada su crveno-beli mogli da se vrate u egal.

Amerikanac Fredi Gilespi je imao “krompir” u svim kategorijama, sem jednog faula, dok Majk Tobi nije ni ulazio u igru.

Šanse za plej-of su sve manje
Kako se polako bliži kraj regularnog dela sezone, Zvezda ima sve manje šanse za plej-of, najviše zbog toga što ne može da pronađe kontinuitet i upiše nekoliko uzastopnih pobeda.

Ostalo je još 12 utakmica do kraja, da bi crveno-belim imali identičan skor kao prethodne sezone (17-17), potrebno je da pobede u osam mečeva.

Da li će to da bude dovoljno za mesto koje vodi u narednu fazu? Videćemo.

Sferopulos je istakao da će se ekipa boriti do kraja.

“Ne mogu da odgovorim na to pitanje. Borićemo se do kraja. Moramo da imamo kratko pamćenje, da pokušamo da igramo. Tek onda ću moći da odgovorim na vaše pitanje. Naš cilj je da igramo bolje iz utakmice u utakmicu, poboljšavamo se i razmišljamo samo o onome što sledi. To su FMP, Alba, tu je kup. Svaka tri dana se igra. Ne smemo da gledamo previše u prošlost, ni u budućnost. Već da budemo mentalno jaki”, rekao je Sferopulos.

Zvezdu u narednom kolu Evrolige očekuje duel sa Albom u Berlinu, gde su crveno-beli pod imperativom pobede, s obzirom da igraju protiv tima koji je izgubio sve šanse za plasman u plej-of.